*29η αγωνιστική

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Σεντ Ετιέν – Μπαστιά 3-2

ΜΠΑΣΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Τρουά, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 10ο λεπτό, στο 33′ έμεινε και με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Ντουκρόκ, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Άργησε να μπει στο πνεύμα της αναμέτρησης στην έδρα της Τρουά, ακόμα κι όταν έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές είχε τις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, προτού δεχτεί “μαχαιριά” λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′. Σύντομο αποδείχθηκε το αήττητο σερί που “έτρεξε” (1-1-0) η Μπαστιά, απόψε αναμένεται να έχει δύσκολο έργο με την ποιοτική Σεντ Ετιέν.

Στις δέκα τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές που έδωσε ηττήθηκε μόνο από Καέν (2-1) και Ροντέ (2-0), στις υπόλοιπες σημείωσε πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες. Με δυο αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο Ντουκρόκ για την αποβολή του κόντρα στην Τρουά.

Μπαστιά Στατιστικά

*Under 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Οσέρ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Καρντόνα στο 55ο λεπτό.

Τέλος στο τρελό αήττητο σερί που “έτρεχε” η πρωτοπόρος Οσέρ έβαλε την προηγούμενη βδομάδα η Σεντ Ετιέν. Μπήκε δυνατά από το πρώτο ημίχρονο και αξιοποίησε μία από τις αρκετές επικίνδυνες ευκαιρίες που δημιούργησε στην διάρκεια της αναμέτρησης.

Φτάνοντας τους 45 βαθμούς διατηρήθηκε στην 4η θέση μειώνοντας, παράλληλα, τη διαφορά από την Ανζέ και τη 2η θέση που οδηγεί απευθείας στη Λιγκ 1 στο -5. Παραμένει αήττητη σε πέντε αγωνιστικές (4-1-0), διάστημα στο οποίο δέχτηκε μόλις ένα γκολ! Στις ισάριθμες τελευταίες εκτός έδρας ηττήθηκε μόνο από την Ντάνκερκ (1-0) στις 3 Φεβρουαρίου (δύο νίκες, δύο ισοπαλίες / κράτησε το μηδέν σε όλες).