*17η αγωνιστική

*Στο Κύπελλο Γερμανίας: Μαγδεμβούργο – Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-2

*GG & over 2,5 στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΑΓΔΕΜΒΟΥΡΓΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Γκρόιτερ Φιρτ. Ο Λέμπερλε έκανε το 1-0 στο 59′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Ελ Χανκουρί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με τον βαθμό επέστρεψε από την έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ το Μαγδεμβούργο, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα ημίχρονο. Πάτησε γκάζι στο δεύτερο και δικαιώθηκε στην εκπνοή των καθυστερήσεων με το 2ο γκολ του Ελ Χανκουρί σε πέντε συμμετοχές στο πρωτάθλημα.

Παράλληλα έδωσε συνέχεια σε μίνι αήττητο σερί τριών αγωνιστικών (2-1-0) φτάνοντας τους 20 βαθμούς που το διατηρούν λίγο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Το Μαγδεμβούργο πανηγύρισε για τελευταία φορά τη νίκη επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ τη σεζόν 2007/08, όταν οι δύο ομάδες αγωνίζονταν στη Regionalliga Nord (1-0 εντός, 2-0 εκτός).

ΜΑΓΔΕΜΒΟΥΡΓΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 8/10 τελευταία παιχνίδια του.

*Over 2,5 στα 6/9 τελευταία παιχνίδια του.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από τη Χόλσταϊν Κίελ. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Χόλτμπι στο 18′.

Την ευκαιρία να πλησιάσει τη 2η θέση που οδηγεί απευθείας στην Μπουντεσλίγκα έχασε η Φορτούνα Ντίσελντορφ την προηγούμενη βδομάδα. Αν και πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Χόλσταϊν Κίελ, πετώντας τρεις βαθμούς μπροστά στο κοινό της.

Έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 73′ όταν ο Ένγκελχαρντ σημάδεψε με σουτ το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Ήττα μετά από τρεις σερί νίκες για το συγκρότημα του Τιούν. Στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις που αντιμετώπισε το Μαγδεμβούργο πανηγύρισε, έστω οριακά, το “τρίποντο” (2-1 εκτός, 3-2 εντός, 2-1 εκτός). Δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά τα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει.