* Over 2.5 τα 10/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα 8 εξ αυτών συνδυάστηκαν με Goal/Goal.

* Δίχως ισοπαλία τα 8 τελευταία μεταξύ τους (5-0-3)

* Γειτονικό ντέρμπι.

* Στο 1ο γύρο (19/08): Γκιμαράες – Ζιλ Βισέντε 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Πορτιμονένσε. Ο Μουρίλο (42’) άνοιξε το σκορ και ο Κορέια (81’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Έσπασε η εκτός έδρας “κατάρα”, μετά από 11 μήνες και 14 σερί ταξίδια με ήττες στη Liga Portugal έβγαλαν διπλό οι “κόκορες”, για να πάρουν βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη της παραμονής (+3).

Ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι στο Πορτιμάο, είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και μονοπώλησαν τις ευκαιρίες (0.17 – 1.53 xGoals). Προηγήθηκαν απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα, σε αντεπίθεση μετά από διπλό λάθος στο build up έγινε το 0-2, ενώ ενδιάμεσα έχασαν μεγάλες ευκαιρίες. Εξαιρετική η ανασταλτική λειτουργία, δεν επέτρεψαν ούτε μία καθαρή ευκαιρία στους γηπεδούχους.

“Είμαι συγκεντρωμένος στο αυριανό παιχνίδι και δίνω κίνητρο στους παίκτες που έχουμε. Η δουλειά μου από την αρχή της σεζόν ήταν να βελτιώσω αυτά που έχουμε, οπότε δεν θέλω να μιλήσω για την αγορά, ούτε για τις εκλογές του συλλόγου.” δήλωσε ο κόουτς Καμπέλος.

Στα αγωνιστικά νέα, εξέτισε τιμωρία καρτών ο βασικός Περέιρα (στόπερ), αντιθέτως συμπλήρωσε 5 και θα απουσιάσει ο Γκμπαν (μέσος). Τραυματίες οι Λουσιάνο (στόπερ), Κίκο (αρ. μπακ), Τίμπα (μέσος), Ντεπού (φορ), θα χάσουν ένα ακόμα παιχνίδι.

Πρώτο μεταγραφικό χτύπημα ο 30χρονος στόπερ Μπουάτου από τη Βαλενσιέν.

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Εστρέλα Αμαδόρα. Ο Σάντος (14’) άνοιξε το σκορ, στο 71’ η Εστρέλα έμεινε με 10 παίκτες και οι Ζότα Σίλβα (79’), Αντρέ Σίλβα (88΄) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Ασταμάτητη η Βιτόρια, την περασμένη Κυριακή πέτυχε 6η διαδοχική εντός έδρας νίκη (ανεξαρτήτως διοργάνωσης) και ισχυροποίησε ακόμη περισσότερο την ευρωπαϊκή της υποψηφιότητα.

Μέσα από έξοχη συνεργασία μετάβασης άνοιξε το σκορ, γλίτωσε την άμεση ισοφάριση σε κόρνερ της Εστρέλα, φτωχό σε φάσεις το πρώτο ημίχρονο. Ο Ζότα Σίλβα απέτυχε σε τετ α τετ αντεπίθεσης νωρίς στην επανάληψη, αλλά αυτός κέρδισε την αποβολή των αντιπάλων σε ανάλογη συνθήκη και στην συνέχεια “κλείδωσε” τη νίκη με δυνατή κεφαλιά. Όμορφη η ανάπτυξη της επίθεσης και στο τρίτο γκολ.

“Θέλουμε να φτάσουμε τους 39 βαθμούς. Για να γίνει αυτό, πρέπει να είμαστε η Βιτόρια, να επιβάλλουμε το παιχνίδι μας. Ξέρουμε ότι δεν μπορούμε να το κάνουμε για 90 λεπτά. Σε αυτές τις στιγμές πρέπει να έχουμε ηρεμία για να ανακτήσουμε τον έλεγχο” δήλωσε ο κόουτς Πατσέκο.

Σημαντική η απουσία του ηγετικού μέσου Τιάγο Σίλβα που συμπλήρωσε κάρτες, αμφίβολος ο Βιγιανουέβα (στόπερ) που λείπει καιρό.

Στα μεταγραφικά, ολοκληρώθηκε ο δανεισμός του ρολίστα Λουζ (εξτρέμ), ενώ ο ταλαντούχος Ντάνι Σίλβα (μέσος) πωλήθηκε για 2 εκ. ευρώ στη Βερόνα. Νέο πρόσωπο ο Νέλσον Ολιβέιρα (φορ) που απογοήτευσε στην Κόνιασπορ, είναι διαθέσιμος.