ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ - ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ Προγνωστικά

16η Αγωνιστική

* Over 2.5 τα 8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα 7 εξ αυτών συνδυάστηκαν με Goal/Goal, ενώ τα 6 πήγαν στο Over 3.5!

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Μποαβίστα. Ο Ενζί πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 31ο λεπτό και στο 76’ αποβλήθηκε ο Κάνον της Μποαβίστα.

“Άδειο” το ταξίδι της Ζιλ Βισέντε στο “Ντο Μπέσα” την προηγούμενη Κυριακή, δικαίως ηττήθηκε από την Μποαβίστα αντιμετωπίζοντας αρκετά προβλήματα στο αμυντικό της transition.

Η Μποαβίστα έχασε μεγάλη ευκαιρία σε αντεπίθεση νωρίς και προηγήθηκε με κεφαλιά από κόρνερ σε ένα πρώτο ημίχρονο που κατάφερε να εκμηδενίσει τις απειλές της Ζιλ Βισέντε. Συνέχισε να είναι πιο απειλητική και στο δεύτερο μέρος, είχε δοκάρι σε νέα κεφαλιά από κόρνερ και χαμένο τετ α τετ με τον φορ της σε αντεπίθεση. Η αποβολή του στόπερ της όμως άλλαξε τις ισορροπίες, αναγκάστηκε να παίξει σε χαμηλά μέτρα, πίεσε στα τελευταία λεπτά η Ζιλ ΒΙσέντε κι έχασε τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις να “κλέψει” τον πόντο.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο βασικός στόπερ Κούνια, παραμένει εκτός όμως ο διπλανός του Φερνάντες, όπως και οι Άντριου (κίπερ), Τίμπα (χαφ).

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από την Μπράγκα στο Κύπελλο. Η Γκιμαράες προηγήθηκε 0-2 με Ζότα Σίλβα (16’) και Άντερσον Σίλβα (45+6’), αλλά η Μπράγκα γύρισε το παιχνίδι με Ρουίθ (80’ & 85’) και Βιτίνια (82’).

Οδυνηρό αποκλεισμό βίωσε την Τετάρτη στους “16” του Κυπέλλου η Βιτόρια, έχασε την πρόκριση μέσα από τα χέρια της στο ντερμπάκι της Πεδρέιρα κι έφτασε τα 6 παιχνίδια δίχως νίκη (0-4-2).

Έπαιξε πολύ έξυπνα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Μπράγκα, αμύνθηκε σωστά κι έβγαλε “φονικές” αντεπιθέσεις, σκοράροντας δις πριν το ημίχρονο! Όλα έδειχναν ότι θα πάρει μία σπουδαία νίκη-πρόκριση, αλλά στα τελευταία λεπτά φάνηκε ξανά η απειρία της άμυνας και γενικότερα της ομάδας σε διαχείριση καταστάσεων. Δεν άντεξε στην αφόρητη πίεση της Μπράγκα και δέχθηκε τρία γκολ μέσα σε 5 λεπτά!

Στηρίχθηκε από τη διοίκηση η κόουτς Μορένο, παρά τις συνεχιζόμενες προβληματικές εμφανίσεις. Ήταν αναμική επιθετικά στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος, δεν άξιζε κάτι περισσότερο στο 0-0 με την Ρίο Άβε.

Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός στόπερ Αμάρο, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Ζε Κάρλος (δεξί μπακ/χαφ) και Χάντελ (χαφ).