* Αήττητη η Λεχ στα 5 τελευταία μεταξύ τους (2-3-0).

* Sold out.

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΠΟΓΚΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (3-4) από τη Λέγκια. Ο Γκροζίτσκι (29’) άνοιξε το σκορ για την Πογκόν, ο Πέκχαρτ (33’) ισοφάρισε για τη Λέγκια, η οποία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έμεινε με 10 παίκτες. Οι Κουλούρης (51’), Μπιτσακτσιάν (71’) έδωσαν νέα προβαδίσματα στην Πογκόν, οι Βζόλεκ (69’), Ελίτιμ (78’) ισοφάρισαν αντιστοίχως για τη Λέγκια, πριν ο Καπουάντι (84’) χαρίσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους!

Μία ήττα από τη Λέγκια δεν αποτελεί καταστροφή, αλλά με τον τρόπο που ήρθε αυτή στο εξ αναβολής παιχνίδι της Τετάρτης καταρράκωσε την ψυχολογία της ομάδας, σκόρπισε το μομέντουμ των δύο προηγούμενων νικών.

Προηγήθηκε τρεις φορές, με όλη την επιθετική τριάδα να συμβάλλει στο σκοράρισμα. Τα δύο πρώτα γκολ ήρθαν σε μεταβάσεις και το τρίτο σε “ριμπάουντ” από κόρνερ, αλλά παρότι έπαιξε ένα ημίχρονο με παίκτη παραπάνω η άμυνα τρέκλιζε. Δέχθηκε τα δύο πρώτα γκολ με σέντρες στο δεύτερο δοκάρι, το τρίτο σε μετάβαση μετά από λάθος στο κέντρο και το τέταρτο σε στατική φάση από τον αντίπαλο στόπερ.

“Είναι δύσκολο, αλλά πρέπει να συγχαρούμε τη νίκη της Λέγκια. Για εμάς αυτό το ματς ήταν περίπλοκο. Θέλαμε να κρατήσουμε την μπάλα, αλλά δεν μας βγήκε καθόλου. Νιώθουμε ντροπή για το πώς δεν παίξαμε.” δήλωσε ο κόουτς Γκουστάφσον.

Δεν άλλαξε κάτι στο ιατρικό δελτίο, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Λισόφσκι (στόπερ), Βεντριχόφσκι (εξτρέμ).

ΠΟΓΚΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 8/10 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Ρακόβ. Ο Σορέσκου άνοιξε το σκορ για την Ρακόβ στο 2ο λεπτό, αλλά η Λεχ γύρισε το παιχνίδι με Γκούργκουλ (6’), Μαρτσβίνσκι (25’), Βέλντε (72’) και Μπα Λούα (90+3’).

Είχε καιρό να παίξει σαν επίδοξη πρωταθλήτρια η Λεχ, αλλά την Πέμπτη βροντοφώναξε ότι θα είναι παρούσα στη φετινή κούρσα τίτλου.

Παρά τις απουσίες και παρά την ψυχρολουσία από την πρωταθλήτρια, κατάφερε να σπάσει την αρνητική παράδοση και με επιβλητική εμφάνιση να εκτοξεύσει την ψυχολογία της με την 3η διαδοχική νίκη στην Ekstraklasa.

Βρέθηκε να κυνηγά στην πρώτη φάση του ματς, όταν συνδυάστηκαν τα δύο full back των φιλοξενούμενων, αλλά στην συνέχεια είχε πειστικό πλάνο. Τρύπησε κάθετα τα αντίπαλα στόπερ, με τον “καυτό” Μαρτσβίνσκι να παίζει ξανά κατά συνθήκη στην κορυφή. Στην πρώτη φορά αυτός κέρδισε το κόρνερ, από το οποίο προήλθε η ισοφάριση και στη δεύτερη ευστόχησε για το 7ο γκολ του στην σεζόν. Δίχως συγκινήσεις το ματς μέχρι τη μετάβαση για το τρίτο γκολ της Λεχ, η οποία στις καθυστερήσεις τιμώρησε το ρίσκο των πρωταθλητών και τους οδήγησε στην πιο βαριά τους ήττα την τελευταία τριετία!

“Ήταν μια φανταστική βραδιά για όλους μας. Είμαι περήφανος για την απόδοση της ομάδας μου. Δείξαμε μεγάλη ένταση και τα τέσσερα γκολ κόντρα στη Ράκοβ λένε πολλά για το πώς παίξαμε. Μερικές φορές χρειάζεσαι έναν τέτοιο αγώνα για να πείσεις τους παίκτες για το τι πραγματικά είναι ικανοί”, δήλωσε ο κόουτς Φαν ντε Μπρομ.

Τραυματίστηκε στον θρίαμβο ο Ντάγκερσταλ (στόπερ) και προστέθηκε στους ήδη απόντες Ίσακ (φορ), Γκολιζάντε (μέσος), Κβεκβεσκίρι (μέσος), Χότιτς (εξτρέμ), Σάλαμον (στόπερ). Επιπλέον, συμπλήρωσε κάρτες ο βασικό χαφ Κάλστρομ.