*Φάση των «16» του FA Cup Αγγλίας.

*Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΤΣΕΛΣΙ (ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ)

Προηγούμενο ματς: Τυπικά γηπεδούχος στην λευκή ισοπαλία (0-0) με αντίπαλο τη Λίβερπουλ, στα πλαίσια του τελικού για το Λιγκ Καπ. Παρά τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν αμφότερες στην κανονική διάρκεια, καμία δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Στην παράταση οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν, κατακτώντας το τρόπαιο.

Μια πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Τσέλσι στο τελικό του Λιγκ Καπ, δημιουρώντας πολλές ευκαιρίες και απειλώντας με αρκετές από αυτές την αντίπαλη εστία. Για κακή της τύχη βρήκε μπροστά της έναν τρομερό Κέλεχερ, ο οποίος της είπε «όχι» σε πολλές κλασσικές ευκαιρίες, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Από την άλλη δέχθηκε εξίσου πίεση, κινδύνευσε εξίσου, αλλά ήταν σε αρκετά καλή μέρα και ο τερματοφύλακάς της Πέτροβιτς, ο οποίος εν τέλη νικήθηκε στα τελευταία λεπτά της παράτασης.

Να αφήσει πίσω τον χαμένο τελικό είναι ο στόχος της, επιστρέφοντας στις νίκες και παίρνοντας το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Είναι ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα, δείχνει να έχει βρει ρυθμό, μετράει δύο νίκες κόντρα σε Άστον Βίλα (1-3) και Κρίσταλ Πάλας (1-3), ενώ κατάφερε να αποσπάσει ισόπαλο αποτέλεσμα από τη Μάντσεστερ Σίτι (1-1). Σκοράρει με συνέπεια στις αναμετρήσεις της, παρ’ όλα αυτά παραμένει τρομερά επιρρεπής στα μετόπισθεν, αφού είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις στις οποίες δεν δέχθηκε εξίσου γκολ.

Τσέλσι Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΛΙΝΤΣ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Λέστερ με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Φαές στο 15’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Ρόμπερτς στο 80’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Γκρέι στο 83’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπάμφορντ στο 90+4’.

Πολύ καλή εμφάνιση και σημαντικό τρίποντο για τη Λιντς. Μπορεί να μπήκε νωθρά μένοντας πίσω στο σκορ από νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη αύξησε την πίεσή της και κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε σε συνδυασμό με τα κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ανατρέποντάς το στο τελευταίο δεκάλεπτο και σε διάστημα τριών λεπτών. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στις καθυστερήσεις με εύστοχη εκτέλεση φάουλ, «σφραγίζοντας» τη νίκη.

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και τα νικηφόρα αποτελέσματα θέλει να δώσει, αν και το έργο της αναμένεται τρομερά δύσκολο το σημερινό παιχνίδι. Είναι σε εξαιρετική κατάσταση, προέρχεται από διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα και βρίσκει δίχτυα με άνεση κόντρα σε κάθε αντίπαλο. Ακόμα πιο θετικό το γεγονός ότι έχει σκληρύνει την άμυνά της τελευταία, αφού δεν δέχθηκε γκολ σε καμία από τις τέσσερις πρόσφατες αναμετρήσεις της, ανεξαρτήτως έδρας.