Τουρνουά «Ακρόπολις»: Προβάδισμα για την Ελλάδα και τη Γεωργία

Σπύρος Κοντός
Ανανεώθηκε:
μπάσκετ slider

5004. ΓΕΩΡΓΙΑ – ΠΟΛΩΝΙΑ (18:00, ΕΡΤ 3)

Φιλική αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του Τουρνουά «Ακρόπολις», που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ.

Πάλι για ένα ημίχρονο ήταν καλή η Γεωργία κόντρα στην -χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο- Ελλάδα, από την οποία ηττήθηκε με 80-67, χθες. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο πρώτο μέρος η ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν μπροστά με 37-34, στο δεύτερο, όμως, έμεινε και πάλι από δυνάμεις. Μόνο οι τρεις «ψηλοί» της ήταν διψήφιοι, με τον Μαμουκελασβίλι να σταματά στους 21 πόντους (8ρ) και τους Σενγκέλια (9ρ) και Σερμαντίνι (9ρ) στους 13. Παραμένει εκτός ο σέντερ Μπιτάτζε.

Γεωργία – Πολωνία στην Winmasters
winmasters app

Την πρώτη της επικράτηση στο τουρνουά πανηγύρισε η Πολωνία, με 87-86 επί της Τουρκίας, την Πέμπτη. Σε ένα ματς θρίλερ, ο Μπαλτσερόφσκι (13π) έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στα τελευταία δευτερόλεπτα, έπειτα από ασίστ του Πονίτκα (16π, 6ρ, 7ασ) και στην τελευταία φάση ο Σενγκούν αστόχησε σε σουτ, ο Κορκμάζ μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και ευστόχησε, αλλά το σουτ ήταν εκπρόθεσμο. Δεν υπολογίζεται ο γκαρντ Σλότερ.

Δείτε τα σημερινά Προγνωστικά Μπάσκετ

Η αξία βρίσκεται στη Γεωργία, που είναι ποιοτικότερη των Πολωνών κι αν ο Έλληνας τεχνικός δε δώσει ανάσες στους βασικούς, η ομάδα του μπορεί να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Η επικράτηση των Γεωργιανών με τουλάχιστον 4 πόντους διαφορά προσφέρεται στο 1,92 στη Winmasters.

5005. ΕΛΛΑΔΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ (21:00, ΕΡΤ 1)

Με κορυφαίο τον Κώστα Σλούκα (21 πόντοι σε 20 λεπτά), η επίσημη αγαπημένη έκανε το δύο στα δύο στο «Ακρόπολις», μετά και το 80-67 επί της Γεωργίας, την Πέμπτη. Η Ελλάδα έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο δέχθηκε μόλις 10 πόντους και επιθετικά βρήκε λύσεις από αρκετούς παίκτες, μεταξύ των οποίων οι Ντόρσι (10π, 7ρ, 5ασ), Κώστας Αντετοκούνμπο (10π) και Λούντζης (8π). Αναμένεται να επιστρέψει στη δράση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που δεν αγωνίστηκε με τους Γεωργιανούς, για λόγους ξεκούρασης, εκτός παραμένει ο τραυματίας Παπαγιάννης, ενώ νέα προβλήματα προέκυψαν με τους Παπαπέτρου (φόργουορντ) και Γόντικα (σέντερ), που δε θα παίξουν. (UPDATE 15:00)

Ελλάδα – Τουρκία στην Winmasters

Αρκετές δοκιμές, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Πολωνία έκανε ο Εργκίν Αταμάν κι αυτό είχε ως συνέπεια την ήττα της Τουρκίας από την Πολωνία με 87-86, χθες. Διψήφιοι για τους Τούρκους ήταν οι Οσμάν (15π), Μαχμούτογλου (13π) και Κορκμάζ (13π), με τον τελευταίο να μην προλαβαίνει για λίγα εκατοστά του δευτερολέπτου να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, έπειτα από το άστοχο σουτ του Σενγκούν. Ψάχνει να βρει ρυθμό ο Λάρκιν.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εύκολα ή δύσκολα θα κάνει το τρία στο τρία και θα κατακτήσει το τουρνουά. Με τους Τούρκους θεωρούμε ότι ο ρυθμός θα είναι υψηλός και για αυτό θα κρατήσουμε τη νίκη της Ελλάδας και το Over 168,5 πόντοι, που βρίσκεται στο 2,35 στη Stoiximan.