*10η αγωνιστική

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*Μόλις μία νίκη έχει η Σάντνες στα έξι τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην Κόνγκσβινγκερ (1-1-4).

ΣΑΝΤΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με το βαρύ 5-0 από την Λιν την προηγούμενη αγωνιστική. Δέχτηκε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (28′, 43′) και στην επανάληψη ακολούθησαν άλλα τρία από την γηπεδούχο στο ρελαντί (66′, 82′, 90+2′).

Δέκα μέρες μετά την βαριά ήττα στην έδρα της Σογκντάλ, δέχτηκε νέα «πεντάρα», αυτή την φορά από την νεοφώτιστη Λιν (5-0). Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το τέμπο του αγώνα, προσπάθησε να βγάλει αντίδραση μετά το πρώτο γκολ που δέχτηκε αλλά το δεύτερο τέρμα της γηπεδούχου ήταν και το καθοριστικό ως προς την έκβαση της αναμέτρησης. Επιστρέφει στην έδρα της σήμερα, εκεί όπου παρουσιάζει σαφώς πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο (2-2-1), θα αναζητήσει αντίδραση αν και η αποστολή της είναι απαιτητική απέναντι στην Κόνγκσβινγκερ. Παραμένουν τραυματίες οι Κλέπα και Μόλντσκρεντ, αμφίβολος δίνεται ο βασικός μέσος Σακόρ.

Σάντνες Στατιστικά

*7/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 3,5

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΚΟΝΓΚΣΒΙΝΓΚΕΡ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 3-2 της Μιοντάλεν εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Άνοιξε το σκορ στο 21′, ισοφαρίστηκε προσωρινά στο 53′, αλλά λίγα λεπτά αργότερα ανέκτησε το προβάδισμά της (57′). Στο 73′ βρήκε τρίτο γκολ και παρά την άμεση μείωση από μεριάς Μιοντάλεν (75′), διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι τέλους.

Έδειξε χαρακτήρα για ακόμη μια φορά και κέρδισε δίκαια την Μιοντάλεν, σε ένα παιχνίδι αρκετά ισορροπημένο από την αρχή ως το τέλος. Η «Σβίνγκερ» ήταν εκείνη που μίλησε στις κρίσιμες στιγμές και έδειξε το μέταλλό της, αφού δεν έχασε την ψυχραιμία της σε κανένα από τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων. Ούσα από τις πιο αποτελεσματικές ομάδες της λίγκας, φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας και βρίσκεται στο +1 από την Βαλερένγκα με ματς λιγότερο. Παραμένει τραυματίας ο Τάνγκεν Βίνιορ, αμφίβολος δίνεται ο Γκέρσον.