17η αγωνιστική

*Η αναμέτρηση ήταν αρχικά προγραμματισμένη για τις αρχές Αυγούστου, όμως διεξάγεται τώρα λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων που θα έχει εκείνη την περίοδο η Μάλμε.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Έλφσμποργκ – Μάλμε 3-1

ΜΑΛΜΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-0 επί της Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Μπόλιν (4′), Μποτχάιμ (7′, 31′, 41′) και Κισέ Τελίν (56′).

Αήττητη παρέμεινε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι η Μάλμε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Ρίντστρεμ υποδέχθηκε την Κάλμαρ, την οποία και συνέτριψε με το εντυπωσιακό 5-0. Αποτέλεσμα δίκαιο, με την ίδια να είναι πολύ καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και ουσιαστικά να “καθαρίζει” από το ημίχρονο (4-0), έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Μποτχάιμ, που πέτυχε χατ τρικ.

Τρίτη νίκη σε αυτό το αήττητο, επιστρέφοντας σε αυτές μετά και το εκτός 2-2 με τη Χάκεν, παραμένει μόνη πρώτη και στο +3 από τη δεύτερη Τζουργκάρντεν. Εντός έδρας έχει κάνει το 5/5, διατηρώντας και ανέπαφη την εστία της. Αμφίβολοι δίνονται οι Γενς Στρίγκερ και Σεμπάστιαν Νάνασι, με τον πρώτο να αποχωρεί με πρόβλημα στο τελευταίο και τον δεύτερο να ταλαιπωρείται από ίωση.

Μάλμε Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Χάλμσταντ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 49′ με τον Κασέμ και ο Λάρσον στο 89ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Έλφσμποργκ, μετά και την ήττα με 2-1 στην έδρα της Γκάις. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζίμι Τελίν υποδέχθηκε τη Χάλμσταντ, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια, δυσκολεύτηκε όμως να βρει δίχτυα μέχρι την ανάπαυλα. Κάτι που έκανε εν τέλει με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και ούσα πιο συντηρητική στην πορεία, σκόραρε δεύτερη φορά στα τελευταία λεπτά.

Βρίσκεται έτσι στα μέσα της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει μόλις 16 βαθμούς, ούσα στο -12 από την κορυφή και τη σημερινή της αντίπαλο. Επικράτησε μια φορά στις πέντε φετινές εξόδους της, μένοντας με άδεια χέρια όμως στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξ αυτών. Στη διάθεση του προπονητή του είναι και πάλι ο μπακ Χουλτ.

▶️ Δες το BET BUILDER προγνωστικό για τον αγώνα Μάλμε – Έλφσμποργκ από τους Betarades!