10η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με No Goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη γηπεδούχου στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΜΟΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 1-2 στην παράταση της Ντρόμπακ/Φρογκν, εκτός έδρας, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Στο 29’ ο Σέμεν σκόραρε για το 1-0 του ημιχρόνου, ενώ το 87’ ο Καλαμπατάμα ισοφάρισε σε 1-1 και έστειλε το ματς στην παράταση. Στο 105’ ο Τσαλάκου έκανε την ανατροπή και έδωσε την πρόκριση στη Μος.

Η Μος δυσκολεύτηκε πολύ να κάμψει την αντίσταση της Ντρόμπακ/Φρογκν (1-2) στο Κύπελλο, χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης για να τα καταφέρει. Στο πρωτάθλημα έρχεται από τη δεύτερη ήττα συνολικά, έχασε στο Όσλο από την KFUM με 4-2 και θέλει άμεσα να βγάλει αντίδραση. Είναι εκτός οι Χέλεστε, Σινγκ, Μεντί. Αμφίβολος ο έμπειρος αμυντικός Γέσνταλ ο οποίος ήταν στην αποστολή στο προηγούμενο αλλά δεν αγωνίστηκε.

Μος Στατιστικά

*7/10 αναμετρήσεις είχαν goal/goal

*5/9 παιχνίδια έληξαν είχαν “2-3 γκολ”

*Δέχεται γκολ σε 4/10 ματς εντός έδρας

ΡΑΟΥΦΟΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 1-4 εκτός έδρας, της Μπρουμουνταλ, για το Κύπελλο. Στο 22’ ο Μπράτμπακ με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-1, στο 37’ ο Φρέισα σκόραρε για το 0-2 στο πρώτο ημίχρονο. Στο 62’ ο Φράνκμο μείωσε σε 1-2, στο 78’ ο Χαρούνα σκόραρε για το 1-3. Στο 90+3’ ο Έστερουντ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ράουφος προβλημάτισε για ακόμα ένα παιχνίδι τελευταία, στο πρωτάθλημα, έχασε εντός έδρας από την Κονγκσβίνγκερ με 1-2 και συμπλήρωσε πέντε χωρίς επιτυχία. Νίκησε στο Κύπελλο την Μπρουμουνταλ (1-4) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τη Γκρόρουντ, η οποία έπαιζε στην OBOS-ligaen μέχρι πέρυσι. Αρκετά σκαμπανεβάσματα για την ομάδα του Βόλεμαρκ, ωστόσο, έχει σημειώσει δύο νίκες ευρείας έκτασης με KFUM Όσλο (4-0) και Σταρτ (1-3). Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι εκτός ο μέσος Γιόνσγκορντ.