*19η αγωνιστική

*4/5 under 2,5 τα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο.

ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Αμέρικα Μινέιρο έφερε 3-3 εκτός έδρας με την Μπραγκαντίνο, σε έναν επικό αγώνα, όπου βρέθηκε τρεις φορές πίσω στο σκορ! Δέχθηκε γκολ από τον Σορίσο (5’, 45’+) και από τον Λέο Ορτίζ (57’), αλλά ισοφάρισε και τις τρεις με τον Μαστριάνι (45’), με τον Έντερ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και με πέναλτι του Μαστριάνι στις καθυστερήσεις.

Η Αμέρικα Μινέιρο πήρε μία τεράστια πρόκριση στα προημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα, κερδίζοντας στα πέναλτι με 3-4 την Μπραγκαντίνο, μετά το 3-3 της κανονικής διάρκειας του αγώνα που ήρθε με ισοφάριση με πέναλτι στις καθυστερήσεις!

Βέβαια σε 90λεπτο συνεχίζει να μην έχει νίκη εδώ και πέντε αγώνες, με τρεις ισοπαλίες. Και στο εθνικό πρωτάθλημα, δεν κερδίζει εδώ και οκτώ αγωνιστικές, με πέντε ήττες.

Γι’ αυτό στο προηγούμενο παιχνίδι είχε υπηρεσιακό τεχνικό, πριν ανακοινωθεί ο Αργεντίνος Φαμπιάν Μπούστος που θα κάνει απόψε ντεμπούτο στον πάγκο της.

Στο εθνικό πρωτάθλημα είναι πάλι ουραγός, με τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, χωρίς πλέον να είναι σε απόσταση βολής, ούσα στο -8 συγκεκριμένα, από μία θέση παραμονής.

Αμέρικα Μινέιρο Στατιστικά

*14/15 G/G στα τελευταία παιχνίδια της, εννιά σερί στα πιο πρόσφατα

*7/8 over 2,5 εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα, τα πέντε μαζί με G/G.

ΓΚΟΪΑΣ

Προηγούμενο ματς: Η Γκοϊάς έχασε 0-2 εντός έδρας από την Εστουδιάντες, με γκολ που δέχθηκε στο πέμπτο λεπτό κάθε ημιχρόνου. Στο 5’ από τον Μπενεντέντι και στο 50’ από τον Ρολχέισερ.

Η Γκοϊάς έχασε και στον επαναληπτικό με 0-2 εντός έδρας από την Εστουδιάντες, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Πάντως στο εθνικό πρωτάθλημα δεν χάνει εδώ και τέσσερις αγωνιστικές με δύο νίκες, έχοντας κερδίσει και το πιο πρόσφατο παιχνίδι μακριά από την έδρα της.

Γι’ αυτό και παραμένει εκτός ζώνης υποβιβασμού, αλλά σε απόσταση βολής, στο + 1 συγκεκριμένα, από αυτήν.