*1η αγωνιστική

*Τρεις σερί “λευκές” ισοπαλίες (0-0) στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, 4/5 στην έδρα της Κρουζέιρο!

ΚΡΟΥΖΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Κρουζέιρο έφερε 3-3 εντός έδρας με την Αλιάνζα, αν και προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο 20λεπτο με τέρματα των Ρομέρο (7’), Ζε Ιβάλντο (12’), Ματέους Περέιρα (19’). Και ενώ κέρδιζε και στο ημίχρονο, δέχθηκε τρία γκολ μετά από τους Μπατάλια (53’, 79’), Φιγκεϊρόα (90’).

Η Κρουζέιρο δεν είναι στα καλά της, γι’ αυτό και άλλαξε προπονητή, πήρε τον Φερνάντο Σεάμπρα, αλλά δεν άλλαξε κάτι και με αυτόν στο τιμόνι, τουλάχιστον μέχρι στιγμής.

Μετά την απώλεια του πολιτειακού πρωταθλήματος, ήρθε και το 3-3 εντός έδρας με την Αλιάνζα για το Κόπα Σουνταμερικάνα. Και το θέμα δεν είναι πώς παρέμεινε χωρίς νίκη για τέταρτο σερί αγώνα, έχοντας όμως τρεις ισοπαλίες. Το χειρότερο είναι πώς δεν κέρδισε ένα παιχνίδι στο οποίο όχι μόνο μπήκε δυνατά, κέρδιζε 3-0 στο 20ο λεπτό!

Ο Σεάμπρα δήλωσε πώς δεν θα αλλάξει δραστικά την ενδεκάδα σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι, θέλοντας να δείξει την εμπιστοσύνη του στους παίκτες του. Άλλωστε ξεκαθάρισε πώς γι’ αυτόν σε μία ομάδα είναι η ενότητα πάνω απ’ όλα.

Κρουζέιρο Στατιστικά

*4/5 G/G & over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*4/7 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Η Μποταφόγκο έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Λίγκα Ντε Κίτο, από ένα τέρμα του Αλζουγκαράι μόλις στο τέταρτο λεπτό.

Η Μποταφόγκο έχασε και από την Λίγκα Ντε Κίτο με 1-0 εκτός έδρας, έχοντας ξεκινήσει πάρα πολύ άσχημα τις υποχρεώσεις της στον όμιλο του Κόπα Λιμπερταδόρες, με 2/2 ήττες, κάτι που σημαίνει πώς πολύ δύσκολα θα προχωρήσει στη διοργάνωση. Αυτή πάντως ήταν μόλις η πρώτη της ήττα εκτός έδρας έπειτα από εφτά αγώνες στους οποίους είχε πέντε νίκες. Βέβαια είχε ηττηθεί και νωρίτερα στη σεζόν μακριά από την έδρα της.

Πάντως ο τεχνικός της, Άρτουρ Ζορζ, παραμένει αισιόδοξος και δεν απογοητεύεται, παρόλο που η ομάδα του έχασε και το πολιτειακό της πρωτάθλημα.

Όπως δήλωσε χαρακτηριστικά, γνωρίζουν τι πρέπει να κάνουν και αυτό θα συμβεί για να επανέλθουν στον δρόμο των επιτυχιών.