*18η αγωνιστική

*Δύο σερί “λευκές” ισοπαλίες σε αυτό το γήπεδο για τους δυο τους στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΠΑΪΑ

Προηγούμενο ματς: Η Μπαϊα έχασε 1-2 εντός έδρας από την Κουιάμπα, με τον Πίτα να σκοράρει δύο φορές για την αντίπαλο της, στο 22’ και στο 51’, αν και είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ζιλ Λούκας στο 49ο λεπτό.

Μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα στο εθνικό πρωτάθλημα, η Μπαϊα χάνει σιγά – σιγά την αίγλη της ως η ομάδα έκπληξη της σεζόν. Έχασε και από την Κουιάμπα με 1-2 εντός έδρας, τρίτη της ήττα στους πέντε τελευταίους αγώνες πρωταθλήματος.

Αλλά ήταν η πρώτη της εντός μετά το πρώτο παιχνίδι της χρονιάς, στο πολιτειακό πρωτάθλημα και έχοντας κερδίσει τα 18 από τα 20 επόμενα στα οποία ήταν αήττητη!

Είχε βέβαια και το ελαφρυντικό του δύσκολου προγράμματος, αλλά αυτό βελτιώνεται τώρα, καθώς στα πέντε επόμενα παιχνίδια της αντιμετωπίζει τις πέντε τελευταίες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα!

Ακόμη πάντως παραμένει ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 5η θέση του, απλά είναι πλέον στο -9 από την κορυφή.

Μπαϊα Στατιστικά

*7/9 G/G & Over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*4/6 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: H Κορίνθιανς κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Κρισιούμα, παρόλο που βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Κλαουντίνιο στο 41ο λεπτό. Αλλά μέσα σε οκτώ λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε δύο γκολ με Ρομέρο και Κακά στο 54’ και στο 62’ και τελικά έχασε κιόλας.

Έπειτα από δύο σερί ήττες μακριά από την έδρα της, η Κορίνθιανς εκμεταλλεύτηκε πάλι το γήπεδό της, κερδίζοντας με 2-1 την Κρισιούμα.

Μακριά από αυτό είναι που αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα, έχοντας τρεις σερί ήττες, πέντε στα εφτά τελευταία παιχνίδια που δεν κερδίζει. Αλλά και στο εθνικό πρωτάθλημα δεν έχει καμία νίκη μακριά από την έδρα της, με εφτά ήττες σε εννιά αγώνες!

Γι’ αυτό ακριβώς τον λόγο παραμένει εντός ζώνης υποβιβασμού, αν και ισόβαθμη με ομάδα εκτός αυτής, έχοντας όμως μία νίκη λιγότερη, καθώς φέρνει και πολλές ισοπαλίες.

Όλα αυτά ελπίζει να αλλάξει ο νέος της τεχνικός, Ραμόν Ντίαζ, που σε πρώτη φάση ξεκίνησε με το δεξί και με νίκη στο πρώτο του παιχνίδι στον πάγκο, την περασμένη αγωνιστική!