*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Γαλλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθούν απευθείας πέναλτι.

*Η Στρασμπούργκ επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Χάβρη.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο κύπελλο: Στρασμπούργκ – Χάβρη 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Παρί Σεν Ζερμέν, για το πρωτάθλημα. Είδε την αντίπαλο να χάνει πέναλτι στο έκτο λεπτό, για να βρεθεί πίσω με 0-2 (31′, 49′), πριν μειώσει απλά με τον Μπακουά στο 68ο λεπτό.

Μετά από οκτώ παιχνίδια και με απολογισμό πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες, η Στρασμπούργκ υπέστη και πάλι την ήττα. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά υποδέχθηκε την Παρί Σεν Ζερμέν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2 για το πρωτάθλημα.

Μπορεί να είδε τον πορτιέρο Μπελαρούς να αποκρούει πέναλτι των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, στην πορεία δέχθηκε αρκετή πίεση. Βρέθηκε πίσω στο μισάωρο, ενώ είδε την εστία της να παραβιάζεται και πάλι με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Δεν τα παράτησε όμως, μείωσε στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω στην πορεία.

Βρίσκεται έτσι στα μέσα της κατάταξης, με 25 βαθμούς, απέχοντας τόσο από τις ευρωπαϊκές θέσεις, όσο και από την επικίνδυνη ζώνη. Ηττήθηκε μια φορά στα πέντε τελευταία ματς που έδωσε μπροστά στο κοινό της, στα οποία είχε ακόμη από δυο νίκες και ισοπαλίες, σκοράροντας στα τέσσερα πιο πρόσφατα εξ αυτών.

Η πορεία της στο φετινό κύπελλο ξεκίνησε από τους “64”, όπου και απέκλεισε με 0-4 την Αβουάν, ενώ στον επόμενο γύρο άφησε εκτός την Κλερμόν (1-3 εκτός). Στη διάθεση του προπονητή του για το αποψινό παιχνίδι είναι ο Σαϊντού Σο.

Στρασμπούργκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΒΡΗ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μονακό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 63′ και δυο λεπτά αργότερα ισοφάρισε με αυτογκόλ του Φοφανά.

Από ένα αήττητο σερί πέντε αγώνων προέρχεται από την πλευρά της η Χάβρη, με τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Λούκα Έλσνερ φιλοξενήθηκε από τη Μονακό, με την οποία έμεινε στο 1-1, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με τις δυο πλευρές να είναι ισάξιες για την ίδια. Αν και υστερούσε σε ποιότητα, κοίταξε στα μάτια την αντίπαλο της, την οποία κατάφερε να περιορίσει αρκετά, κλείνοντας τους χώρους προς την εστία της. Παρότι βρέθηκε όμως πρώτη πίσω στο σκορ, λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, είχε άμεση απάντηση και πήρε ένα θετικό αποτέλεσμα.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εκτός 3-3 με τη Λοριάν. Βρίσκεται έτσι στα μέσα της κατάταξης και πιο συγκεκριμένα στο -1 από την αποψινή της αντίπαλο. Πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις έξι πιο πρόσφατα εξόδος της, στις οποίες είχε ακόμη τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες.

Πανηγύρισε δυο προκρίσεις μέχρι τώρα στο κύπελλο, αρχικά επί της Καέν (2-1 εντός), για να ακολουθήσει αυτή επί της Σατορού (0-1 εκτός). Επέστρεψαν από το Κόπα Άφρικα οι Αμπντουλαγιέ Τουρέ και Μοχαμέντ Μπαγιό, αλλά δεν είναι στην αποστολή.