6η αγωνιστική

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν οι δυο ομάδες, μετά και τον Οκτώβριο του 2012.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Μάλμε, για το πρωτάθλημα. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 83′ όταν και αποβλήθηκε ο Ενγκουέν, δεχόμενη το μοναδικό τέρμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Τζουργκάρντεν, μετά και την ήττα με 2-0 από την ΑΪΚ. Την προηγούμενη, η ομάδα των Μπέργκστραντ-Λάγκερλεφ υποδέχθηκε τη Μάλμε, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Σε ένα παιχνίδι που κυρίαρχο στοιχείο ήταν τα νεύρα και οι αψιμαχίες, έμεινε με δέκα παίκτες προς το φινάλε. Κάτι που “πλήρωσε” με γκολ στις καθυστερήσεις.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, έμεινε ακόμη πιο πίσω από νωρίς στη μάχη για τον τίτλο και καλείται να βρει άμεσα απαντήσεις. Επικράτησε μια φορά στα τρία φετινά εντός της (1-1-1), την ώρα που στο μυαλό υπάρχει και ο ερχόμενο τελικός κυπέλλου με τη Μάλμε (01/05). Με μια αγωνιστική τιμωρήθηκε ο μέσος Ενγκουέν, για την αποβολή του κόντρα στη Μάλμε.

Τζουργκάρντεν Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΑΪΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο έκτο λεπτό με τον Λίντμπεργκ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 40′, στην πορεία βρήκε ακόμη δυο τέρματα με τους Μπουντρί (55′) και Αλ-Χόλμστρεμ (87′). Δέχθηκε τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Συνέχεια στις επιτυχίες για τη Γκάις, μετά και το εντός 2-1 επί της Μιάλμπι. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρέντρικ Χόλμπεργκ φιλοξενήθηκε από την Κάλμαρ, της οποίας και επικράτησε με 2-3. Μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε από πολύ νωρίς, έδειξε να έχει τον έλεγχο, όμως μια αδράνεια στην άμυνα έφερε την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα. Πήρε εκ νέου τα ηνία με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και στην πορεία έγινε πιο προσεκτική. “Χτύπησε” τρίτη φορά προς το φινάλε με αντεπίθεση, δεχόμενη τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Τρίτη φετινή της νίκη, μετά και από εκείνη που προηγήθηκε κόντρα στη Βάρναμο (1-2 εκτός), έχοντας και δυο ήττες μέχρι τώρα, πραγματοποιώντας αρκετά δυναμικό ξεκίνημα στην επιστροφή της στην κατηγορία.