ΑΒΑΙ - ΒΙΛΑ ΝΟΒΑ Προγνωστικά

*20η αγωνιστική

ΑΒΑΪ

Η Αβαϊ αν και προηγήθηκε μόλις στο όγδοο λεπτό, σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες, ισοφαρίστηκε στο 32’ από την Πόντε Πρέτα εκτός, βρέθηκε να χάνει στο 67’, για να γλιτώσει τον βαθμό με πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη της ισοπαλία, πέμπτο σερί παιχνίδι που δεν χάνει, αλλά βρέθηκε εκτός πρώτης τετράδας που εξασφαλίζει άνοδο, αν και είναι πολύ κοντά, σε απόσταση βολής από αυτήν.

Ο τεχνικός της, Τζενίνιο, είχε και πάλι πολλά παράπονα από την αποτελεσματικότητα των παικτών του στην επίθεση και παρόλο που αυτοί «έκλεψαν» τον βαθμό στο τέλος, θεωρούσε πως θα μπορούσαν να έχουν καθαρίσει την αναμέτρηση από το πρώτο ημίχρονο. Βέβαια χρησιμοποίησε και ως ελαφρυντικό την κούραση από το πολύ μεγάλο ταξίδι της ομάδας του.

Αυτό που αναγνωρίζουν όλοι στην ομάδα, είναι πως θα πρέπει να βελτιώσει κατά πολύ την εντός έδρας συμπεριφορά της, αν θέλει να διεκδικήσει την άνοδο. Γιατί μπορεί να χάνει δύσκολα στο γήπεδό της, αλλά έχει πετάξει πολλούς βαθμούς με ισοπαλίες.

Επιστρέφουν από τιμωρία οι Ζάντσον (ΜΕ), Αντρέ Μόριτζ (ΜΕ) που αναμένεται να γυρίσουν και στο αρχικό σχήμα, χωρίς να υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα απουσιών.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Αβαϊ έφερε 2-2 στην έδρα της Πόντε Πρέτα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 6/9 under 2,5 εντός στο πρωτάθλημα.

ΒΙΛΑ ΝΟΒΑ

Η Βίλα Νόβα επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας ξανά έπειτα από τρεις αγώνες, με 1-0 την Σάο Μπέντο, χάρη σε ένα τέρμα στο 80ο λεπτό. Βέβαια άξιζε πλήρως αυτό το αποτέλεσμα, καθώς πίεσε αρκετά την αντίπαλο της, κάνοντας αρκετές ευκαιρίες και τελικές προσπάθειες. Αυτή ήταν και η πρώτη της νίκη έπειτα από έξι παιχνίδια στο γήπεδό της και σε συνδυασμό με άλλα αποτελέσματα βρέθηκε εντός πρώτης τετράδας και θέσεων που εξασφαλίζουν άνοδο.

Ο προπονητής της, Εμερσον Μαρία, ήταν πολύ ικανοποιημένος που επιτέλους η ομάδα του εκμεταλλεύτηκε την έδρα της. Μάλιστα ευχαρίστησε τους οπαδούς, λέγοντας πως όσο είναι στο πλευρό τους και τους ενισχύουν, δεν φοβάται τίποτα. Και παρότι έχει μαζέψει δύο βαθμούς λιγότερους στον πρώτο γύρο απ’ ότι είχαν κάνει πέρυσι, δήλωσε πως η διαφορά είναι ότι την περσινή σεζόν ένιωθε πως η ομάδα είχε χτυπήσει «ταβάνι», εν αντιθέσει με φέτος που βλέπει περιθώρια βελτίωσης.

O αριστερός μπακ Ελντερ ξεπέρασε κάποιες ενοχλήσεις που ένιωσε, αλλά μάλλον θα μείνει στον πάγκο, με τον Μαρία να επαναλαμβάνει την ενδεκάδα της προηγούμενης αναμέτρησης. Παραμένει εκτός ο τραυματίας Τζεοβάνε (ΜΕ).

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Βίλα Νόβα κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Σάο Μπέντο.

Στατιστικό: Εχει 7/10 under 2,5 εκτός στο πρωτάθλημα.