* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Σέλμπουρν στα 6 τελευταία μεταξύ τους (3-3-0).

* Στον 1ο γύρο (05/04): Ντρόχεντα – Σέλμπουρν 2-2

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ντέρι Σίτι. Ο ΜακΜούλαν (56’) άνοιξε το σκορ για την Ντέρι και ο Μπόιντ (89’) ισοφάρισε για την Σέλμπουρν.

Επίγευση νίκης είχε η ισοπαλία της Δευτέρας στη βόρεια ακτή, αφού την διατήρησε στην κορυφή της λίγκας και στο +3 από άμεσο ανταγωνιστή. Σταθερά πρωτοπόρος από το ξεκίνημα του Μάρτη, παρότι στα 8 τελευταία παιχνίδια της έχει μόλις μία νίκη (1-5-2).

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, παρότι η Σέλμπουρν είχε την κατοχή (61%), μονοπώλησαν τις απειλές με κορυφαία στιγμή το μακρινό δοκάρι του μετέπειτα σκόρερ τους. Δικαίως φώναξαν για πέναλτι που δεν τους καταλογίστηκε.

Στο ξεκίνημα το δευτέρου μέρους εξαργύρωσαν το υψηλό τους πρέσινγκ για το 1-0, στο οποίο η Σέλμπουρν απάντησε με την πρώτη της ευκαιρία. Ξόδεψαν μεγάλη ευκαιρία να “καθαρίσουν” το ματς και στο φινάλε η Σέλμπουρν βρήκε ισοφάριση απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα με τον Μπόιντ που είχε περάσει ως αλλαγή.

Ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα και τη μαχητικότητα της ομάδας του ο κόουτς Νταφ, συνεχίζει να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Under 1.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Νταντάλκ. Ο Πιερό (55’) άνοιξε το σκορ για την Ντρόχεντα, στο 76’ έμεινε με 10 παίκτες και στο 78’ ο Γκάλαν ισοφάρισε για την Νταντάλκ. Στο 90+4’ ο Καν έδωσε τη νίκη στην Ντρόχεντα και στο 90+11’ αποβλήθηκε ο Σέλβεϊ της Νταντάλκ.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα για τους “ντρογκς” η δευτεριάτικη δραματική νίκη στη μάχη των ουραγών, αύξησε την απόσταση (+5) από την τελευταία θέση και διατηρήθηκε στο -3 από τις θέσεις παραμονής.

Πιο δυναμική στο πρώτο ημίχρονο η Ντρόχεντα, απείλησε σε τρεις περιπτώσεις, είχε και η Νταντάλκ τη δική της στιγμή πηγαίνοντας στην ανάπαυλα. Από κλέψιμο ψηλά στο γήπεδο πήρε προβάδισμα η Ντρόχεντα, απέφυγε την ισοφάριση με εξαιρετική παρέμβαση αμυντικού πάνω στη γραμμή, αλλά λίγο αργότερα η αχρείαστη έξοδος του κίπερ της την άφησε με 10 παίκτες. Από το φάουλ που παραχώρησε δέχθηκε την ισοφάριση, αλλά δεν κινδύνευσε με ανατροπή παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, αντιθέτως ανέκτησε προβάδισμα σε στατική φάση των καθυστερήσεων.

Δύσκολη η σημερινή αποστολή, αλλά καλείται να διορθώσει την εκτός έδρας ανεπάρκεια για να μην υποβιβαστεί. Δεν σκόραρε στα 4 τελευταία εκτός έδρας, στα 7 φετινά της ταξίδια έχει πετύχει σύνολο μόλις 2 γκολ και τρέχει σερί 0-3-7.

Επιστρέφει από τιμωρία ο Κίνι (στόπερ), αντιθέτως συμπλήρωσε κάρτες ο αρχηγός Ντίγκαν (μέσος), τιμωρημένος και ο Μπαρ (κίπερ) που αποβλήθηκε τη Δευτέρα.