* 15η αγωνιστική

* Στους προηγούμενους γύρους: Γουότερφορντ – Σεντ Πάτρικς 2-0

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ

Μετά από τις τρεις σερί νίκες κόντρα στις Σλίγκο Ρόβερς (2-1 εντός έδρας), Φιν Χαρπς (2-0 εκτός έδρας) και Γιου Σι Ντι (2-0 εντός έδρας) η Σεντ Πάτρικς επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα τη Δευτέρα, καθώς γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την πρωτοπόρο Σάμροκ Ρόβερς για το πρωτάθλημα.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο και το 34′ ο Φιν. “Κόντρα στη Γουότερφορντ έχουμε την ευκαιρία να επιστρέψουμε στα νικηφόρα αποτελέσματα”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Σεντ Πάτρικς, Χάρι Κένι.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας με 1-0 από τη Σάμροκ Ρόβερς για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα τρία τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στον Stoiximan)

Το Σεντ Πάτρικς – Γουότερφορντ παίζει στον Stoiximan

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ

Μόλις μία νίκη πανηγύρισε η Γουότερφορντ στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε, αυτή κόντρα στην Κορκ (2-0 εντός έδρας) στις 19 Απριλίου για το πρωτάθλημα. Στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Τη Δευτέρα γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Νταντάλκ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 43′ με το γκολ του Ντάφι. Στο δεύτερο ημίχρονο και το 57′ ο Φλόρες διπλασίασε τα τέρματά τους, προτού ο Χίρι αντικρίσει την κόκκινη κάρτα του διαιτητή αφήνοντας με δέκα παίκτες τους γηπεδούχους.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντάφι έξι λεπτά αργότερα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. “Ερχόμαστε από κάποιες πολύ έντονες εβδομάδες, στις οποίες δώσαμε αρκετές αναμετρήσεις. Θα πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι και να παλέψουμε για ένα θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Σεντ Πάτρικς”, είπε ο προπονητής της Γουότερφορντ, Άλαν Ρέινολντς.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με 3-0 από την Νταντάλκ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.