*No/Goal & Under 2.5 ήρθαν οι τέσσερις πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων.

*Η Σεντ Ετιέν είναι αήττητη στην έδρα της κόντρα στη Λαβάλ σε έξι παιχνίδια (5-1-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Καέν. Έμεινε πίσω στο σκορ με πέναλτι στο 17’, ισοφάρισε με τον Σαρμπονιέ στο 90’+1’.

Φλέρταρε με νέα ήττα, την απέφυγε τελικά στο φινάλε, παραχωρώντας 1-1 με την Καέν. Απελπιστικά άστοχη στην τελική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο, υπέπεσε σε πέναλτι και πήγε με το εις βάρος της σκορ στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο 45λεπτο βγήκε μπροστά, έφτιαξε πολλές ευκαιρίες, άξιζε τον βαθμό και τον πήρε στις καθυστερήσεις με γκολ του νεοφερμένου φορ Σαρμπονιέ.

Είχαν προηγηθεί τρεις ήττες από τις Μετς (3-2), Ροντέ (0-2) και Ανεσί (2-1), μετράει μια νίκη στις τελευταίες εννιά αγωνιστικές (1-2-6), παραμένοντας στην τελευταία θέση, στο -6 από τη σωτηρία. Αγνοεί τη νίκη στα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια στο γήπεδό της (0-2-2). Διαθέτει την χειρότερη άμυνα της λίγκας (31 γκολ).

Σε δύσκολη θέση ο κόουτς Μπατλές, ρεπορτάζ αναφέρουν πως παίζει το “κεφάλι” του στο παιχνίδι με τη Λαβάλ και σε περίπτωση που αυτή δεν έρθει, τότε θα αποτελέσει παρελθόν.

Απέκτησε από τη Βαλενσιέν τον γκολκίπερ Λαρσονέρ. Εξέτισε ποινή δύο αγώνων ο στόπερ Ζιροντόν, επιστρέφει και ο χαφ Μονκοντί. Χτύπησε και τέθηκε νοκ άουτ ο χαφ Μουτόν.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ τα 7/10 τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

*Under 2.5 τα 4/6 πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

ΛΑΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 3-0 από την Αμιάν. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 23’, δέχθηκε το 0-2 στο 54’, με την Αμιάν να διαμορφώνει το τελικό 0-3 στο 83’.

Έχει επιστρέψει με άσχημο τρόπο μετά τη διακοπή, υπέστη νέα ήττα, αυτή τη φορά με 3-0 από την Αμιάν. Έκανε ελάχιστα πράγματα επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο, πιο αποτελεσματική η αντίπαλος, πήγε με το προβάδισμα στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο 45λεπτο, το 0-2 έκανε ακόμη πιο ζόρικο το έργο της, προσπάθησε στο υπόλοιπο του αγώνα να βγάλει αντίδραση, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Δεύτερη διαδοχική ήττα για τη Λαβάλ, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 5-0 από τη Ντιζόν, υποχώρησε στην 15η θέση και είδε την απόσταση από την τελευταία τετράδα να μειώνεται στους δύο πόντους. Γνώρισε την ήττα στις 4/6 τελευταίες εξόδους της (1-1-4), έμεινε άσφαιρη στις δύο πιο πρόσφατες. Στα μεταγραφικά, απέκτησε τον χαφ Μπομπισόν (από Ανζέ) και τον επιθετικό Ελιζόρ (από Σερένγκ).

Τρίτο παιχνίδι τιμωρημένοι οι δύο βασικοί στόπερ, ο Μ. Γκονσάλβες και ο Ταβάρες, τιμωρημένοι επίσης ο στόπερ Μποντρί και ο αριστερός μπακ Ντυτέρτ.