*38η αγωνιστική (τελευταία).

*Στον πρώτο γύρο: Τότεναμ – Λιντς 4-3.

*Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα κριτήρια είναι τα εξής: α) συνολική διαφορά τερμάτων, β) καλύτερη επίθεση, γ) μεταξύ τους παιχνίδια, δ) εκτός έδρας γκολ στα μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Τότεναμ έρχεται από 8/10 νίκες κόντρα στη Λιντς για την Πρέμιερ Λιγκ ανεξαρτήτως έδρας (7-1-1).

*Μετά την άνοδο της Λιντς το 2021, οι δύο ομάδες μετρούν 5/5 μεταξύ τους Over 2.5.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΛΙΝΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 κόντρα στη Γουέστ Χαμ. Το 0-1 ο Ροδρίγο στο 17’, το 1-1 έκανε ο Ράις στο 32’, το 2-1 ήρθε απ’ τον Μπόουεν στο 72’, το τελικό 3-1 ήρθε απ’ τον Λαντσίνι στις καθυστερήσεις.

Υπέστη οδυνηρή ήττα την περασμένη εβδομάδα στο εκτός έδρας ματς με τη Γουέστ Χαμ, σήμερα δεν κρατά την τύχη της στα χέρια της. Σκόραρε από πλάγιο άουτ και ωραία εκτέλεση του Ροδρίγο στο 17’, όμως η Γουέστ Χαμ έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε στο 32’, στη συνέχεια έπιασε την άμυνα της Λιντς κάποιες φορές στον «ύπνο», αλλά δεν είχε καλές εκτελέσεις. Λίγα πράγματα απ’ τις δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος, η Λιντς αγχώθηκε πολύ, η Γουέστ Χαμ βρήκε το 2-1 χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης και έκανε το 3-1 στις καθυστερήσεις.

Επέστρεψε στις ήττες η ομάδα του Σαμ Αλαρντάις μετά το εντός έδρας 2-2 κόντρα στη Νιουκάστλ, σήμερα παίζει μόνο για τη νίκη και χρειάζεται ήττα της Έβερτον και μη νίκη της Λέστερ (αν κερδίσουν και οι δύο, η Λιντς υποβιβάζεται ανεξαρτήτως του δικού της αποτελέσματος). Σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Έβερτον (αυτό το σενάριο θα επιβεβαιωθεί με νίκη επί της Τότεναμ και ισοπαλία της Έβερτον), η Λιντς αναζητά νίκη με τρία γκολ διαφορά απόψε.

Πορεύεται χωρίς νίκη στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές (0-2-6), κέρδισε μόλις μια φορά στις τελευταίες 10! Επιστρέφει από τιμωρία ο αριστερός μπακ Φίρπο.

ΛΙΝΤΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 + G/G στα 11/12 τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Over 1.5 ημίχρονο στα 8/12 τελευταία παιχνίδια της.

ΤΟΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 κόντρα στην Μπρέντφορντ. Το 1-0 ο Κέιν στο 8’, ισοφάρισε ο Εμπεμό στο 50’, το 1-2 ήρθε απ’ τον ίδιο παίκτη στο 62’. Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε απ’ τον Ουισά στο 88’.

Άξια της μοίρας της, τα αμυντικά της προβλήματα την υποχρέωσαν σε ακόμη μια ήττα την περασμένη εβδομάδα, απ’ τις πιο οδυνηρές της σεζόν. Έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, σκόραρε νωρίς και είχε μεγάλες φάσεις για δεύτερο γκολ, όφειλε να «τελειώσει» το παιχνίδι και να είναι ήρεμη στο δεύτερο μέρος. Έκανε μεγάλα λάθη στο δεύτερο 45λεπτο, ισοφαρίστηκε άμεσα και αγχώθηκε υπέρ το δέον, είχε αργές αντιδράσεις, έκανε «φθηνά» λάθη και η απελευθερωμένη Μπρέντφορντ την τιμώρησε με τρία γκολ. Ανύπαρκτη επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ.

Ήταν η τρίτη ήττα στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές για την ομάδα του Λονδίνου, που έχει μόλις μια νίκη στα τελευταία εφτά ματς ανεξαρτήτως έδρας στην Πρέμιερ Λιγκ, πλέον κινδυνεύει άμεσα να μείνει εκτός Ευρώπης! Οι φιλοξενούμενοι χρειάζονται μόνο νίκη σήμερα και περιμένουν απώλεια της Άστον Βίλα στο εντός έδρας ματς με την Μπράιτον, έτσι ώστε τερματίσουν έβδομοι και να πάρουν το εισιτήριο για το Κόνφερενς Λιγκ. Τραγική εκτός έδρας η Τότεναμ, δεν έχει νίκη στις τελευταίες εφτά εξόδους για την Πρέμιερ (0-2-5), έρχεται από τρεις σερί ήττες με επιμέρους σκορ 5-12! Εκτός οι Ντάιερ και Ρομέρο.