* Πρόωρη αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική, ενόψει των καλοκαιρινών προκριματικών.

* Ντέρμπι ανατολικού Δουβλίνου

* Στον 1ο γύρο (23/02): Σέλμπουρν – Σάμροκ Ρόβερς 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Ιρλανδίας

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Γκάλγουεϊ Γιουνάιτεντ. Ο ΜακΚάρθι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 24ο λεπτό.

Ξεφουσκώνουν οι “σελς”, μετά την εντυπωσιακή τους εκκίνηση στην σεζόν (6-1-0), συμπλήρωσαν “καρέ” αγώνων δίχως νίκη (0-2-2), γνώρισαν back to back ήττες την Παρασκευή στη δυτική ακτή κι απόψε κινδυνεύουν να χάσουν την κορυφή.

Η πρώτη καλή αντεπίθεση του ματς άνηκε στην Σέλμπουρν, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν πιο ζωηροί και πήραν προβάδισμα σε γρήγορη μετάβαση, μετά από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή. Σε αντεπίθεση του πρώτου ημιχρόνου είχαν και δοκάρι για να “τελειώσουν” το ματς.

Στο δεύτερο μέρος η Σέλμπουρν κυριάρχησε την κατοχή (74%), αλλά καθαρή ευκαιρία δεν δημιούργησε, απείλησε μόνο με δύο εκτός περιοχής σουτ.

Δίχως νέα αγωνιστικά προβλήματα για το σημερινό ντέρμπι ο κόουτς Νταφ, δήλωσε ότι περιμένει την στήριξη από τους οπαδούς. Μόνιμη πλέον η απουσία του Γκρίφιν (στόπερ).

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 11/14 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Ντέρι Σίτι. Οι Γκριν (56’, 62’) και Τάουελ (69’) έκαναν το 0-3 των Ρόβερς και ο Χούμπαν (87’) μείωσε για την Ντέρι.

Έχουν πατήσει γκάζι οι πρωταθλητές τον τελευταίο ενάμιση μήνα, την Παρασκευή πέρασαν με εντυπωσιακό τρόπο από τη βόρεια ακτή για την 5η τους νίκη στα 6 τελευταία παιχνίδια και με μία ακόμη απόψε πιάνουν κορυφή!

Η Ντέρι απείλησε πρώτη, αλλά οι Ρόβερς είχαν τον έλεγχο του αγώνα (62% κατοχή) στο πρώτο ημίχρονο και στο 20’ ξόδεψαν απίθανη διπλή ευκαιρία. Ο κίπερ Πολς έκανε σημαντική επέμβαση σε εκτός περιοχής σουτ (30′) και στο 40’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε νέα μακρινή εκτέλεση.

Άνοιξε ο ρυθμός στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και οι Ρόβερς βρήκαν κάθετη πάσα στο χώρο για το 0-1. Εξαιρετική η κυκλοφορία τους και πανέξυπνη η νέα κάθετη στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας για το 0-2 με το 6ο γκολ του Γκριν στο πρωτάθλημα. Ο “μπόμπερ” έκλεψε λάθος πίσω πάσα των αντιπάλων για τη μετάβαση του 0-3 που τέλειωσε ουσιαστικά το ματς.

Στα αγωνιστικά νέα, επέστρεψε την Παρασκευή (ως αλλαγή) ο Γκάφνεϊ (εξτρέμ), αλλά τραυματίστηκε ο Ο’Νιλ (μέσος) και είναι αμφίβολος για σήμερα.

Παραμένουν τραυματίες οι Γκρέις (στόπερ), Φαρούτζια (δεξί μπακ), ΜακΈνεφ (μέσος), Μπιρν (μέσος).