*Γειτονικό ντέρμπι.

*Στον πρώτο γύρο: Έλφσμποργκ – Γκέτεμποργκ 3-1

*Under 2.5 ήρθαν οι 7/8 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων.

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Τζουργκάρντεν. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 30’, δέχθηκε το 2-0 με πέναλτι στο 37’ και με νέο πέναλτι η Τζουργκάρντεν διαμόρφωσε το 3-0 στο 69’.

Στην ανωτερότητα της Τζουργκάρντεν υπέκυψε την προηγούμενη αγωνιστική η Γκέτεμποργκ γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 στη Στοκχόλμη. Υστέρησε σημαντικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δέχθηκε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, δεν βελτίωσε την απόδοσή της στο δεύτερο 45λεπτο, ήταν ακίνδυνη επιθετικά και η αντίπαλος με το 3-0 έβαλε τέλος στο ματς.

Δεύτερη διαδοχική ήττα για την Γκέτεμποργκ, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 3-1 απ’ την Χέλσινγκμποργκ, παρέμεινε στην 7η θέση, στο -7 απ’ την τριάδα. Με νίκη σήμερα θα μπει ξανά γερά στο κόλπο της 3ης θέσης που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Θέλει να πάρει εκδίκηση απ’ την Έλφσμποργκ για την ήττα στον πρώτο γύρο στο Μπορός. Στο φινάλε των μεταγραφών απέκτησε τον αμυντικός Μπουχάρι (από Πλάτο Γιουνάιτεντ). Εξέτισε ο βασικός μπακ Βεντ, παραμένει τραυματίας ο χαφ Άιες. Έτοιμος για ντεμπούτο ο νεοαποκτηθείς δεξιός μπακ Σεμπάστιαν Όλσον (από Σαν Πάουλι).

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

*N/G τα 8/10 πρόσφατα παιχνίδια.

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 κόντρα στη Σίριους. Προηγήθηκε με αυτογκόλ στο 25’, διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μπέρχαρντσον στο 45’+1’, το 3-0 διαμόρφωσε ο Γκούντγιονσεν στο 75’.

Βρήκε τα πατήματά της τη στιγμή που ήρθε η διακοπή, στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι επικράτησε εύκολα με 3-0 της Σίριους στο Μπορός. Κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, έφτιαξε πολλές φάσεις, σκόραρε δύο φορές και πήγε με ισχυρό προβάδισμα στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο 45λεπτο έριξε τους ρυθμούς, απειλήθηκε σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά κράτησε ανέπαφη την εστία της και με τρίτο τέρμα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της.

Τρίτη διαδοχική νίκη για την Έλφσμποργκ, είχαν προηγηθεί το εντός έδρας 3-2 κόντρα στη Μάλμε και το εκτός έδρας 2-0 επί της Σούντσβαλ, ανέβηκε στην 8η θέση, δεν έχει ελπίδες να διεκδικήσει ευρωπαϊκό εισιτήριο (είναι στο -10 απ’ την τριάδα) και αναμένεται αδιάφορη για το υπόλοιπο της σεζόν. Στις 12 φετινές εξόδους πανηγύρισε μόλις δύο διπλά (2-5-5). Εξέτισε ο χαφ Μπόατενγκ, αμφίβολοι δίνονται ο αμυντικός Χένρικσον και ο βασικός επιθετικός Φρικ.