* Αήττητη η Φαμαλικάο στα 5 τελευταία μεταξύ τους (4-1-0).

* Στον 1ο γύρο (28/08): Φαμαλικάο – Σάντα Κλάρα 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Αρούκα. Ο Ρουίς πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 49ο λεπτό.

Συνεχίζεται ο αγωνιστικός κατήφορος της Σάντα Κλάρα, το προηγούμενο Σάββατο ηττήθηκε και στην Αρούκα για να παραμείνει δίχως νίκη και στο 5ο παιχνίδι με τον Σιμάο στον πάγκο. Μία νίκη που αγνοεί στα 11 τελευταία παιχνίδια της (0-3-8)!

Σε παθητικό ρόλο η ομάδα από τις Αζόρες στο πρώτο ημίχρονο (35% κατοχή), δεν δέχθηκε φάσεις όταν βρισκόταν πίσω από την μπάλα, γλίτωσε όμως το γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους, σε αντεπίθεση και στατική φάση. Σύμφωνα στην ροή του αγώνα το δέχθηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης, από σλάλομ του αντίπαλου “δεκαριού” στην περιοχή της. Ανύπαρκτη η αντίδρασή της, περισσότερο κινδύνευσε στο transition, παρά απείλησε με ισοφάριση.

Αδυνατεί να βρει λύσεις ο Σιμάο με ένα ρόστερ που είναι διχασμένο από το ξεκίνημα της σεζόν. Ζήτησε ένταση και ενότητα από παίκτες και φιλάθλους για να αντιστραφεί η δύσκολη κατάσταση.

Αμφίβολος είναι ο Ρικαρντίνιο (μέσος) που επέστρεψε στις προπονήσεις, εκτός παραμένουν οι τραυματίες Φιρμίνο (μέσος), Περέιρα (κίπερ), Ντομίνγκος (δεξί μπακ).

ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από τη Ζιλ Βισέντε. Ο Μουρίλο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 51ο λεπτό.

Ήττα που πόνεσε βαθμολογικά κι έκοψε το θετικό μομέντουμ από την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου υπέστη την περασμένη Κυριακή η Φαμαλικάο και ταξιδεύει στην Πόντα Ντελγάδα με το +6 από την επικίνδυνη ζώνη και συγκεκριμένα την σημερινή της αντίπαλο.

Άδικο το τελικο 0-1 από την Ζιλ Βισέντε, ξόδεψε αρκετές ευκαιρίες η ομάδα του Σόουζα. Απείλησε πρώτη στο transition, είχε δοκάρι στην κόντρα πριν την ανάπαυλα. Με λάθος στο repress βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά είχε σωστή αντίδραση. Πίεσε την αντίπαλη περιοχή, ωστόσο τα κάθετα δοκάρια της στέρησαν το γκολ σε δύο ακόμη περιπτώσεις!

“Αν είμαστε η ίδια Φαμαλικάο θα είμαστε πολύ ανταγωνιστικοί. Τις τελευταίες εβδομάδες έχουμε αυτοπεποίθηση. Θα επιχειρήσουμε να επαναλάβουμε το παιχνίδι με την Ζιλ Βισέντε, οι παίκτες ξέρουν ότι κατά τύχη δεν πήραμε τη νίκη.”, δήλωσε ενόψει Σάντα Κλάρα ο κόουτς Σόουζα.

Εξέτισε τιμωρία καρτών κι επιστρέφει ο Ασουνσάο (χαφ), μόνιμες οι απουσίες των τραυματιών Φονσέκα (εξτρέμ) και Χοσέ Ροντρίγκες (εξτρέμ).