*8η αγωνιστική

*Αήττητη εντός η Παλμέιρας στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο, με τρεις νίκες.

ΠΑΛΜΕΪΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Η Παλμέιρας κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Κρισιούμα, με τέρμα του Λάζαρο στο 90’. Νωρίτερα είχε προηγηθεί με πέναλτι του Γκόμεζ στο 67’, πριν ισοφαριστεί από τον Ματεουζίνιο στο 68ο λεπτό.

Η Παλμέιρας κέρδισε με 1-2 εκτός έδρας την Κρισιούμα, έστω και με γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από δύο ισοπαλίες, τέταρτο σερί παιχνίδι που δεν χάνει.

Δεύτερη σερί “λευκή” ισοπαλία για την Παλμέιρας, πάλι όμως συνδυάζοντας το με αυτό που ήθελε! Αυτή τη φορά ήρθε στο Κόπα Λιμπερταδόρες, στην έδρα της, απέναντι στην Σαν Λορέντζο, παίρνοντας ουσιαστικά και την αντίπαλο της στην επόμενη φάση του θεσμού μαζί της!

Και η φετινή χρονιά έχει ξεκινήσει πάρα πολύ καλά γι’ αυτήν, έχει σφραγίσει την πρόκριση στους “16” του Copa Libertadores, στο εθνικό πρωτάθλημα τα πηγαίνει μέτρια προς καλά, συνεχίζει και στο κύπελλο.

Γενικώς το 2024 της πηγαίνει αρκετά καλά, αφού σε 32 συνολικά αγώνες, έχει μόνο τρεις ήττες, εκτός από Σάντος και εντός από Ατλέτικο Παραναένσε και Ιντερνασιονάλ, με 20 νίκες στο ίδιο διάστημα.

Ειδικά στο γήπεδό της έχει μόλις δύο ήττες και 11 νίκες σε 17 αγώνες το 2024.

Πλέον έχει δύο νέες απώλειες παικτών που αποχώρησαν με μεταγραφή, τους Λουάν (αμυντικός), Λουίς Γκιγιέρμε (μέσος), που δεν υπολογίζονται πλέον, μετά και την αποχώρηση του νεαρού επιθετικού Έντρικ.

Παλμέιρας Στατιστικά

*5/7 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*5/8 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

ΒΑΣΚΟ ΝΤΑ ΓΚΑΜΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βάσκο Ντα Γκάμα έχασε με το “βαρύ” 1-6 εντός έδρας από την Φλαμένγκο, παρόλο που προηγήθηκε στο 9’ με τον Βεγκέτι! Ισοφαρίστηκε από τον Έβερτον στο 28’ και βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Πέντρο στο 33’, ενώ ο Νταβίντ Λουίζ έκανε το 1-3 στο 43’, πριν αποβληθεί παίκτης της στην εκπνοή του ημιχρόνου. Και δέχθηκε τρία γκολ ακόμη στο δεύτερο ημίχρονο από τους Ντε Αρασκαέτα (52’), Μπρούνο Ενρίκε (74’), Γκάμπριελ Μπαρμπόσα (89’).

Η Βάσκο Ντα Γκάμα όχι απλά έχασε εντός έδρας, αυτή η ήττα ήρθε με το ντροπιαστικό 1-6 από την Φλαμένγκο σε μεγάλο ντέρμπι του Ρίο Ντε Ζανέιρο. Βέβαια έπαιζε ουσιαστικά στο γήπεδο που χρησιμοποιεί ως έδρα η Φλαμένγκο.

Ειδικά μακριά από την έδρα της, δεν κερδίζει εδώ και πέντε αγώνες, έχοντας τέσσερις ήττες σε αυτό το διάστημα.

Ακόμη ψάχνει την πρώτη του νίκη στον πάγκο της ο νέος προπονητής της, ο Πορτογάλος Αλφάρο Ποτσέκο, ενώ γενικά υπάρχουν ανακατατάξεις στην ομάδα. Ο Χιλιανός αμυντικός μέσος Μεντέλ αποτελεί παρελθόν, αλλά γίνονται συζητήσεις για τον επαναπατρισμό του Κοουτίνιο!