15η αγωνιστική

*Η Κοπεγχάγη επικράτησε και στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια με αντίπαλο τη Βίμποργκ.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Κοπεγχάγη – Βίμποργκ 2-0

ΒΙΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Άαρχους, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 46ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 77′. Έπαιζε με δέκα παίκτες από το 52′, όταν και αποβλήθηκε ο Ρενάτο Ζούνιορ.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Βίμποργκ, μετά από δυο αναμετρήσεις, στις οποίες και είχε από μια νίκη και ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του υπηρεσιακού Γιάκομπ Πόουλσεν φιλοξενήθηκε από την Άαρχους, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Δεν κατάφερε να δείξει ιδιαίτερα ανταγωνιστική, έτσι ώστε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, μένοντας και με παίκτη λιγότερο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Διατηρείται έτσι στο δεύτερο μισό της κατάταξης, ούσα σε ισοβαθμία παράλληλα με τη Λίνγκμπι. Ηττήθηκε μια φορά στα επτά φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη από τρεις νίκες και ισοπαλίες. Με δυο αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο Βραζιλιάνος φορ Ρενάτο Ζούνιορ, για την αποβολή του κόντρα στην Άαρχους.

Βίμποργκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Μπρόντμπι, για το πρωτάθλημα.

Αήττητη εδώ και πέντε αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα η Κοπεγχάγη, μετρώντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάκομπ Νέεστρουπ υποδέχθηκε τη Μπρόντμπι, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο μεταξύ τους ντέρμπι. Ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο καμία δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Πρώτη απώλεια, μετά από τρεις διαδοχικές νίκες στη διοργάνωση, οπότε και παραμένει σταθερά στην κορυφή της κατάταξης και στο +3 από τους διώκτες της. Αλώβητη σε επτά φετινές εξόδους, παίρνοντας το διπλό στις 5/7. Την ερχόμενη Τετάρτη, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, για το Τσάμπιονς Λιγκ.