10η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 6 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 3-1 εντός έδρας, εναντίον της Οντ, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Στο 42’ ο Όπσετ σκόραρε για το 1-0 και στο 45+1’ ο Μάλγκορντ έκανε το 2-0 για το ημίχρονο. Στο 57’ αποβλήθηκε ο Ούλτβικ για τους γηπεδούχους και στο 78’ ο Μίντσκογκεν μείωσε σε 2-1. Στο 79’ ο Τορπ σκόραρε για το τελικό 3-1.

Η Σάρπσμποργκ έχει πάρει μπρος τελευταία, είναι πιο αποτελεσματική στην επίθεση, σκοράρει με μεγαλύτερη άνεση. Επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς επιβλήθηκε της Οντ (3-1), εντός έδρας, για το θεσμό του Κυπέλλου και συνεχίζει στον επόμενο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σόγκνταλ της OBOS-ligaen, εκτός έδρας. Στο πρωτάθλημα έρχεται από την εκτός έδρας ήττα, με αντίπαλο την Τρόμσο, με σκορ 2-1 και ήταν ένα μικρό πισωγύρισμα με βάση την εικόνα της εσχάτως. Παρ’ όλα αυτά, ανακοίνωσε η επέκταση του συμβολαίου του κόουτς Στέφαν Μπίλμπορν, έως το 2026. Όσον αφορά την αποστολή, είναι ξανά εκτός οι Τόμασεν, Καμαρά, Έντεγκορντ. Κανονικά διαθέσιμοι ο αμυντικός Κβίλε και ο μέσος Ράινχαρντσεν.

Σάρπσμποργκ Στατιστικά

*8 σερί αναμετρήσεις είχαν goal/goal

*7/10 παιχνίδια τελευταία είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 3/4 ματς εντός έδρας

ΒΙΚΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-2 εκτός έδρας, εναντίον της Φρέντρικσταντ, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Στο 15’ ο Άλμπα σκόραρε για το 1-0, όμως στο 37’ ο Μπιάρνασον ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 90+4’ ο Τρίπιτς με εκτέλεση πέναλτι ολοκλήρωσε την ανατροπή και έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Η Βίκινγκ τα βρήκε σκούρα απέναντι στη μοναδική αήττητη ομάδα της δεύτερης κατηγορίας, Φρέντρικσταντ (1-2), για το θεσμό του Κυπέλλου, ένα τέρμα με πέναλτι στις καθυστερήσεις, της έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει τη Ράουφος. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, έρχεται από δύο σερί ήττες, με τους μεγάλους, Μπόντο/Γκλιμτ (5-1) και Μόλντε (3-4), με αποτέλεσμα να μετριάσει την αισιοδοξία από την ανοδική της πορεία το προηγούμενο διάστημα. Μόλις δύο νίκες σε πέντε αναμετρήσεις στην Eliteserien. Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο Μπιέρσολ. Δεν έχει παίξει ακόμα ο αμυντικός Ούρμπαντσιτς, ο οποίος ταλαιπωρείται από τραυματισμό.