*24η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Κηφισιά – Παναθηναϊκός 0-1.

*Πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Κηφισιά σε επίσημο παιχνίδι.

*Η Κηφισιά μετρά 8/11 εκτός έδρας ήττες στο πρωτάθλημα.

*Ο Παναθηναϊκός έχει σκοράρει με κεφαλιά περισσότερες φορές από οποιαδήποτε ομάδα στο φετινό πρωτάθλημα (12).

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Eντός έδρας πρόκριση στα πέναλτι κόντρα στον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο. Το 0-1 ο Ζίβκοβιτς στο 72’, ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ στο 90λεπτο, δεν τις αξιοποίησε. Στο 105’ της παράτασης το 0-2 ο Κετζιόρα, στο 129’ το 1-2 ο Λημνιός, το ματς κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί απέκρουσε τρία ο γκολκίπερ Ντραγκόφσκι, ο Σαμάτα έχασε το κρίσιμο πέναλτι, η πρόκριση για τον τελικό πήγε στον Παναθηναϊκό.

Τεράστια πρόκριση το βράδυ της Τετάρτης, σ’ ένα απ’ τα πιο επικά ματς των τελευταίων ετών. Ο Παναθηναϊκός δε «διάβασε» καλά τον ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ, η ενδεκάδα του ήταν δυσλειτουργική, εκτέθηκε σε πάρα πολλές φάσεις απ’ τον αντίπαλο και θα πρέπει να αισθάνεται τυχερός που το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, καθώς θα μπορούσε να έχει τελειώσει απ’ το 90λεπτο. Στην παράταση ο ρυθμός έπεσε, το 0-2 ήρθε από στατική φάση, ο Παναθηναϊκός ευνοήθηκε απ’ την αναγκαστική αποχώρηση του Μπάμπα και βρήκε το 1-2 μερικά δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το ματς. Στα πέναλτι ο γκολκίπερ Ντραγκόφσκι έγινε ήρωας με τρεις αποκρούσεις για τους πράσινους!

«Καλό παιχνίδι, κακό παιχνίδι, μπορούμε να τα συζητήσουμε αυτά. Αλλά να κυνηγάμε να περάσουμε στον τελικό ως την τελευταία φάση, είναι πολύ σημαντικό. Είχαμε μέσα στο παιχνίδι κάποια προβλήματα, αλλάξαμε μερικές φορές και τους παίκτες και μερικές φορές το κάναμε χωρίς να κάνουμε αλλαγή, αλλάξαμε τη θέση που έπαιζαν», είπε ο κόουτς Τερίμ.

Η ομάδα του πήρε ψυχολογία μετά από ένα μέτριο βράδυ, αυτό είναι πολύ σημαντικό, το είχε ανάγκη μετά απ’ την εντός έδρας γκέλα κόντρα στη Λαμία (2-2), σε ματς που έπαιζε με παίκτη παραπάνω απ’ το 39’! Ανέβηκε στους 51 πόντους, είναι από χθες στο -4 απ’ την πρωτοπόρο ΑΕΚ, ισόβαθμος με τον ΠΑΟΚ και στο +4 απ’ τον Ολυμπιακό.

Επιστρέφει ο Πέρεθ (Μέσος, 16), αλλά προέκυψαν νέα προβλήματα με Σπόραρ, Γεντβάι και Τσέριν, παραμένουν εκτός οι Χουάνκαρ και Τζούρισιτς, τιμωρημένος είναι ο Μπερνάρντ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 5/6 NG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 9/14 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΚΗΦΙΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 κόντρα στην ΑΕΚ. Το 1-0 ο Λιβάι Γκαρσία στο 19’, το 2-0 έκανε ο ίδιος παίκτης στο 24’. Το τελικό 3-0 ήρθε στις καθυστερήσεις απ’ τον Λιούμπισιτς. Έχασε πέναλτι στην αρχή του αγώνα ο Λιβάι Γκαρσία, με δέκα παίκτες απ’ το 4’ η Κηφισιά.

Δεν είχε ιδιαίτερες ελπίδες για κάτι καλό η Κηφισιά στο εκτός έδρας ματς με την ΑΕΚ την περασμένη εβδομάδα, υπέστη μια απόλυτα φυσιολογική ήττα. Το παιχνίδι κρίθηκε πολύ νωρίς, η Κηφισιά έμεινε με δέκα παίκτες στο 4’ και παρότι ο Λιβάι Γκαρσία έχασε το πέναλτι, ήταν ολοφάνερο ότι το γκολ θα ερχόταν για την ΑΕΚ. Σκόραρε δύο φορές με τον Λιβάι μέχρι το 24’, έχασε κι άλλες φάσεις στο καλό πρώτο ημίχρονο της. Έριξε τέμπο στο δεύτερο 45λεπτο, βρήκε το 3-0 στο φινάλε με τον Λιούμπισιτς, δεν απειλήθηκε ποτέ απ’ τον αντίπαλο.

«Άνοιξαν οι γραμμές μας και δεχθήκαμε γρήγορα τα δύο γκολ. Στη συνέχεια αλλάξαμε το σχηματισμό και αφού γίναμε πιο συμπαγείς καταφέραμε να παίξουμε πιο πολύ για την αξιοπρέπεια μας. Η εικόνα είναι θετική βάσει των δεδομένων, θα συνεχίσουμε με την ίδια μαχητικότητα μέχρι το τέλος», είπε ο κόουτς Μπράτσος.

Η ομάδα του έχασε ξανά έπειτα από δύο αγωνιστικές, που είχε εκτός έδρας νίκη με τον ΟΦΗ (1-2) και εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τον Βόλο. Νωρίτερα είχε μόλις έναν κερδισμένο πόντο σε έξι αγωνιστικές (0-1-5), έμεινε στους 16 πόντους και είναι ισόβαθμη με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο -1 απ’ τον Βόλο και στο -3 απ’ τον Παναιτωλικό. Επιστρέφουν οι Τεϊσέιρα (Αμυντικός, 4) και Κωνσταντακόπουλος (Μέσος, 10,1), πολλές οι απουσίες.