14η αγωνιστική

*Αήττητη η Γκινγκάμπ στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ροντέ, μετρώντας δυο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΡΟΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Κεβιγί, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 22′ και παρότι ισοφάρισε πέντε λεπτά μετά με τον Ουντοτζί, στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (40′, 71′).

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο αήττητο σερί των τριών αγώνων η Ροντέ. Για την ακρίβεια, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντιντιέ Σαντινί φιλοξενήθηκε από την Κεβιγί, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 3-1. Σε γενικές γραμμές είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και δίκαια έμεινε με άδεια χέρια, παρότι ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1, μετά από λάθος στην αντίπαλη άμυνα.

Μετά και από αυτή την απώλεια, είναι στους 19 βαθμούς και μοιράζεται την όγδοη θέση, μαζί με την Αμιάν. Επικράτησε στα 4/6 φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη από μια ισοπαλία και ήττα. Εξέτισε ο πορτιέρο Λιονέλ Εμπασί.

Ροντέ Στατιστικά

*Goal/Goal τα εννέα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Οσέρ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με αυτογκόλ στο 51′, δέχθηκε την ισοφάριση στο 72′ και οκτώ λεπτά αργότερα βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Ελ Ουαζάνι. Αμφότερες έμειναν με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις.

Από ένα αήττητο σερί έξι αγώνων προέρχεται η Γκινγκάμπ, με δυο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στεφάν Ντουμόντ υποδέχθηκε την Οσέρ, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Πέρασε ορισμένες δύσκολες στιγμές μέχρι την ανάπαυλα, με την αντίπαλο να έχει και δοκάρι, για να πάρει ωστόσο τα ηνία στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με αυτογκόλ. Παρότι δέχθηκε όμως την ισοφάριση στην πορεία σε μια γρήγορη επίθεση, δεν κράτησε για πολύ, καθώς λίγο μετά βρήκε και δεύτερο τέρμα με απευθείας φάουλ.

Πρώτη νίκη μετά από τρεις ισοπαλίες με Γκρενόμπλ (2-2 εντός), Κεβιγί (2-2 εντός) και Μπαστιά (0-0 εκτός), έφτασε τους 20 βαθμούς και μοιράζεται την έκτη θέση με την Αζαξιό. Πανηγύρισε ένα διπλό στις πέντε τελευταίες εξόδους της (1-2-2).