*Νοκ άουτ παιχνίδια για τον 2ο γύρο του Κυπέλλου Ισπανίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Στον πάγκο της Σαραγόσα κάθισε από τον Ιούλιο του 2017 μέχρι τον Ιούνιο του 2018 ο νυν τεχνικός της Λα Κορούνια, Νάτσο Γκονθάλεθ.

ΣΑΡΑΓΟΣΑ

Μια εξαιρετική σε όλα τα επίπεδα Σαραγόσα πέρασε νικηφόρα από τη δύσκολη έδρα της Οβιέδο με το εμφατικό 4-0. Ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, προηγήθηκε στο 16’ (0-1), πηγαίνοντας με το προβάδισμα στ’ αποδυτήρια. Στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε τα κενά που άφησε η αντίπαλος στην άμυνα, διπλασίασε τα τέρματά της στο 54’ (0-2), τελείωσε το παιχνίδι στο 78’ (0-3), αυξάνοντας το δείκτη του σκορ στο 87’ της συνάντησης (0-4).

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Σαραγόσα, μετά από δύο σερί ισοπαλίες με τις Ρέους (0-0 εκτός έδρας) και Λας Πάλμας (1-1 εντός έδρας), παρέμεινε αήττητη στο φετινό πρωτάθλημα (2-2-0) και με τις εμφανίσεις της έως τώρα δείχνει ικανή να χτυπήσει την άνοδο στην Πριμέρα. Την περσινή χρονιά στο Κύπελλο γνώρισε τον αποκλεισμό στη φάση των «32» από τη Βαλένθια. Θα φρεσκάρει την ενδεκάδα ο κόουτς Ιμανόλ Ιντιακέθ, ακολουθεί η δοκιμασία στην Αλμερία την Κυριακή. Εκτός αποστολής παραμένουν οι Εγουάρας (Μέσος), Γκούτι (Μέσος) και Τοκέρο (Επιθετικός), επιστρέφει ο Παπουνασβίλι (Μέσος, 2, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 4-0 επί της Οβιέδο.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα απ’ τα έξι πρόσφατα παιχνίδια της Σαραγόσα. (δες το στον Stoiximan)

Το Σαραγόσα – Λα Κορούνια παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας (Κλικ Εδώ)

ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ

Από τη δική πλευρά, η Λα Κορούνια επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της την Κυριακή επικρατώντας με το οριακό 1-0 της Σπόρτινγκ Χιχόν εντός έδρας. Κυριάρχησε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, σπατάλησε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσε να πάει με το προβάδισμα στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη αύξησε την πίεσή της, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 75’, συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, πετυχαίνοντας το 1-0 στο 94’ της συνάντησης (1-0).

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Λα Κορούνια, μετά από την ισοπαλία που προηγήθηκε με την Τενερίφη (2-2 εκτός έδρας), παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα με ρεκόρ 2-2-0, φιγουράρει στις υψηλές θέσεις της κατάταξης και δικαιώνει τις προσδοκίες που τη θέλουν να είναι απ’ τα μεγάλα φαβορί για την άνοδο στην Πριμέρα. Θα γίνουν αλλαγές φρεσκαρίσματος στην ενδεκάδα από τον κόουτς Νάτσο Γκονθάλεθ, ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με την Αλκορκόν την Κυριακή. Παραμένουν εκτός αποστολής οι τραυματίες Μπόρχα Βάγιε (Μέσος, 3, 1) και Κίκε (Επιθετικός, 3, 1), με την εθνική Βενεζουέλας απουσιάζει ο Σάντος (Επιθετικός, 1, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για τη Λα Κορούνια 1-0 επί της Σπόρτινγκ Χιχόν.

Στατιστικό: Under 2.5 τα πέντε απ’ τα έξι τελευταία παιχνίδια της Λα Κορούνια.