*Τρίτος γύρος του FA Cup Αγγλίας, πρώτος αγώνας. Σε περίπτωση ισοπαλίας θα υπάρξει επαναληπτικός στην έδρα της σημερινής φιλοξενούμενης.

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν σε επίσημη διοργάνωση εντός δεκαετίας.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΠΙΤΕΡΜΠΟΡΟ (Α’ ΑΓΓΛΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Ντέρμπι με σκορ 2-3, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Κόλινς στο 1’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μπόροους στο 9’. Το 2-1 πέτυχε ο Κόλινς στο 60’ και το 2-2 ο Ποκού στο 84’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τζόουνς στο 90+4’.

Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη με ανατροπή για την Πιτέρμπορο. Μπορεί να μπήκε νωθρά μένοντας αρκετά πίσω στο σκορ από νωρίς, όμως στη συνέχεια πίεσε έντονα και εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των γηπεδούχων, μειώνοντας αρχικά με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ενώ στα τελευταία λεπτά ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση αυτή την περίοδο, σκοράρει ασταμάτητα, όμως παραμένει τρομερά ασταθής αμυντικά, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σταματήσει να δέχεται γκολ. Δύσκολο φυσικά το έργο της απέναντι σε ομάδα που αγωνίζεται σε ανώτερη κατηγορία, παρ’ όλα αυτά θέλει να δείξει τα «δόντια» της, εξαντλώντας όσες πιθανότητες έχει για θετικό αποτέλεσμα και πρόκριση.

Πιτέρμπορο Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΛΙΝΤΣ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Μπέρμιγχαμ, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Μπάμφορντ στο 34’ και το 2-0 ο Τζέιμς στο 45+1’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Σάμερβιλ στο 67’.

Καλή εμφάνιση και άνετη επικράτηση για τη Μπέρμιγχαμ. Είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει ασφαλές προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη «σφράγισε» το τρίποντο με ένα ακόμη τέρμα.

Κλήρωση με αρκετούς κινδύνους, καθώς μπορεί να αντιμετωπίζει ομάδα από την Α’ Αγγλίας, όμως δεν αναμένεται να έχει εύκολο έργο. Επιθετικά είναι σταθερή, σκοράρει σχεδόν μόνιμα, όμως λίγες είναι οι περιπτώσεις στις οποίες δεν δέχθηκε γκολ. Θα προσπαθήσει να επιβάλλει το ρυθμό της, αλλά θα πρέπει να δείξει ιδιαίτερη προσοχή στα μετόπισθεν, καθώς οι γηπεδούχοι δεν θα αφήσουν ανεκμετάλλευτα τυχόν αστάθειες και κενοί χώροι.