* 5η αγωνιστική

* Η Έμπολι σημείωσε τουλάχιστον τρία γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΠΑΡΜΑ

Από δύο σερί ήττες προέρχεται στο πρωτάθλημα η Πάρμα. Αφού κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Κρεμονέζε (1-0 εντός έδρας) και Νοβάρα (1-0 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Ντ’ Αβέρσα γνώρισε την ήττα από τις Μπρέσια (1-0 εντός έδρας) και Περούτζια (3-0 εκτός έδρας). Το Σάββατο κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το γκολ του Χαν στο 18’. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 51’ ο Μπουοναούτο διπλασίασε τα τέρματά τους. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο ίδιος στο 67’.

«Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο, αν αναλογιστούμε πως αγωνιστήκαμε. Τη διαφορά στην αναμέτρηση έκανε η αποφασιστικότητα, εμείς δεν είχαμε καθόλου», ανέφερε ο προπονητής των «παρμέντζι», Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Αν σκεφτόμαστε πως θα νικάμε μόνο με τη φανέλα είμαστε γελασμένοι. Δεν μπορούμε να χαλαρώνουμε στιγμή». Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Πάρμα επί της Έμπολι χρονολογείται πριν από εννέα χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 18 Οκτωβρίου του 2008 (1-0).

Προηγούμενο ματς: Βαριά εκτός έδρας ήττα με 3-0 γνώρισε η Πάρμα από την Περούτζια, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Πάρμα για το πρωτάθλημα (δες το στην Mybet)

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΕΜΠΟΛΙ

Δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες είναι ο απολογισμός της Έμπολι στις τέσσερις συνολικά αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Βιβαρίνι επικράτησε των Μπάρι (3-2 εντός έδρας) και Άσκολι (3-0 εντός έδρας), ενώ παράλληλα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Τερνάνα (1-1 εκτός έδρας) και Παλέρμο (3-3 εκτός έδρας). Το Σάββατο κόντρα στην Άσκολι οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 37’ με τον Ντοναρούμα. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 49’ ο Καπούτο διπλασίασε τα τέρματά τους. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Νίνκοβιτς πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’.

«Καταφέραμε να διατηρήσουμε ανέπαφη την εστία μας πραγματοποιώντας μία συνολικά πολύ καλή εμφάνιση. Δείξαμε τι μπορούμε να καταφέρουμε τη φετινή σεζόν. Θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και συγκεντρωμένοι έτσι ώστε να τα πάμε ακόμα καλύτερα στη συνέχεια», είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Έμπολι, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Πάρμα για τελευταία φορά στις 23 Νοεμβρίου του 2014 (2-0).

Προηγούμενο ματς: Η Έμπολι επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Άσκολι, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Έμπολι με αντίπαλο την Πάρμα σε όλες τις διοργανώσεις.