*7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-2-2).

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας

ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Hττήθηκε στον τελικό κυπέλλου με 1-0 από την Φέγενορντ την περασμένη εβδομάδα. Δέχτηκε το γκολ από τον Παϊσάο στο 59′, στο 71′ η αντίπαλος έμεινε με παίκτη λιγότερο, αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο διάστημα που είχε απομείνει.

Μολονότι κατέβαλλε γενναία προσπάθεια και το έφτασε στα άκρα, υπέκυψε στην ποιοτική υπεροχή της Φέγενορντ και γνώρισε την ήττα με 1-0 στον τελικό κυπέλλου, δίχως να καταφέρει εν τέλει να κατακτήσει τον πρώτο εγχώριο τίτλο στην ιστορία της. Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δεν φοβήθηκε την Φέγενορντ, το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και θα μπορούσε υπό προϋποθέσεις να πετύχει κάποιο τέρμα. Στην επανάληψη, είδε την αντίπαλο να ανοίγει το σκορ και λίγο αργότερα να μένει με δέκα παίκτες, ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

Καλείται να συμμαζέψει τα κομμάτια της και να δώσει βάρος στο πρωτάθλημα, εκεί όπου πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία για τα δεδομένα της. Βρίσκεται στο -2 από την προνομιούχο πέμπτη θέση, που οδηγεί απευθείας στα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ. Η αποφυγή των πλέι οφ είναι και ο στόχος εδώ που έχει φτάσει.

«Η ομάδα αυτή αξίζει συγχαρητήρια για την προσπάθεια που καταβάλλει καθημερινά. Ειδικά στον τελικό, θεωρώ πως δεν είχαμε τίποτα να ζηλέψουμε από την Φέγενορντ. Η φετινή σεζόν πρέπει να αποτελέσει την βάση για τα επόμενα χρόνια», τόνισε ο τεχνικός Μέιχερ.

Τραυματίστηκε και θα απουσιάσει ο βασικός μπακ Φαν Ρόι. Μακροχρόνια τα υπόλοιπα προβλήματα που αντιμετωπίζει, ο λόγος για τον μέσο Ντε Βιτ και τον θηριώδη φορ Ντοστ. Δεν επηρεάζει ούτε η απουσία του εξτρέμ Σάντσες.

Ναϊμέγκεν Στατιστικά

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΛΚΜΑΑΡ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε δύσκολα την Βααλβάικ με 3-2 εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Είδε την αντίπαλο να προηγείται με το «καλημέρα» (3′) και να διπλασιάζει τα τέρματά της πριν το ημίχρονο (42′). Στην επανάληψη, έβγαλε αντίδραση και κατάφερε αρχικά να μειώσει (66′), στην συνέχεια να ισοφαρίσει (75′) και άμεσα να φτάσει στην ανατροπή (77′).

Έβγαλε χαρακτήρα στο εντός με αντίπαλο την Βααλβάικ και κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη, που ουσιαστικά της δίνει την τέταρτη θέση στην βαθμολογία. Μπήκε μουδιασμένα και δικαιωματικά βρέθηκε να χάνει με 0-2, ωστόσο η εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε άρδην προς το καλύτερο.

Μοιάζει απίθανο να χάσει την τέταρτη θέση, θέλει ωστόσο να εξαντλήσει τις πιθανότητές της για την τρίτη, αφού σε περίπτωση που κερδίσει σήμερα θα μειώσει την διαφορά της από την Τβέντε (-5). Οι ελπίδες της πάντως για κάτι παραπάνω είναι λιγοστές, ειδικά με την αστάθεια που βγάζει από τα Χριστούγεννα και μετά.

«Θα εξαντλήσουμε τις πιθανότητες που έχουμε και θεωρώ πως θα κάνουμε δυνατό κλείσιμο στην σεζόν. Μίλησα με τους παίκτες και όλοι θέλουμε να κυνηγήσουμε μέχρι τέλους την τρίτη θέση», δήλωσε ο κόουτς Μάρτενς.

Τιμωρημένος ο στόπερ Χους, παραμένουν τραυματίες ο ηγετικός χαφ Κλάσι, ο στόπερ Μάρτινς Ίντι και ο εξτρέμ Λάντο, ενώ στο ιατρικό δελτίο προστέθηκε και ο χαφ Κβάκμαν. Αμφίβολος ο φορ Ζεεφάουκ.