* Δίχως ισοπαλία τα 8 τελευταία μεταξύ τους (3-0-5)

* Στον 1ο γύρο (24/09): Μπράιτον – Μπόρνμουθ 3-1

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Γουλβς. Ο Σεμένιο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 37ο λεπτό και στο 79’ αποβλήθηκε ο Κέρκεζ της Μπόρνμουθ.

Επιστροφή στις νίκες μετά από τρεις εβδομάδες για τα “κεράσια”, πειστική η εμφάνιση της Τετάρτης στο “Μόλινιου”, δίκαιο το αποτέλεσμα, το οποίο πλασάρισμα εντός 10αδας για πρώτη φορά στην σεζόν.

“Φρέσκια”, γρήγορη, κάθετη η ομάδα του Ιραόλα απέναντι στη Γουλβς, επικράτησε κατά κράτος στις μάχες της μεσαίας γραμμής, πατούσε συχνά κι από πολύ νωρίς την αντίπαλη περιοχή με καλές προϋποθέσεις. Η τριάδα στα χαφ έκλεβε διαρκώς μπάλες και ο κορυφαίος Κρίστι δημιουργούσε διαρκώς ανισορροπίες στους γηπεδούχους. Εξαιτίας αναποτελεσματικότητας των Σολάνκε, Κλάιφερτ δεν σκόραρε νωρίτερα και περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τις αλλαγές τους, ισορρόπησαν, έπεσε η δημιουργία της Μπόρνμουθ, αλλά φανέρωσε και ανθεκτικότητα στα τελευταία λεπτά όταν χρειάστηκε να αμυνθεί σε χαμηλά μέτρα με παίκτη λιγότερο. Υποσημείωση η εκτός πνεύματος ακύρωση της ισοφάρισης μέσω VAR, σε μία από τις ελάχιστες στιγμές της Γουλβς.

Απορρίφθηκε η έφεση του συλλόγου για την αποβολή του Κέρκεζ στο “Μόλινιου” και ο Ούγγρος αριστερός μπακ θα εκτίσει ποινή τριών αγωνιστικών. Μαζί του στο απουσιολόγιο οι ήδη τραυματίες Μέφαμ (στόπερ), Φρέντερικς (δεξί μπακ), Φεβρ (μέσος), Άνταμς (μέσος), Ταβερνίρ (μέσος), Σινιστέρα (εξτρέμ).

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-4) από τη Μάντσεστερ Σίτι. Σκόρερ των φιλοξενούμενων οι Ντε Μπρούινε (17’), Φόντεν (26’, 34’), Άλβαρες (62’).

Ανήμποροι να σταματήσουν την φουριόζα πρωταθλήτρια οι “γλάροι” στο ματς της Πέμπτης. Κομπάρσοι στο γήπεδό τους, γνώρισαν δεύτερη σερί πολύ εύκολη εντός έδρας ήττα, συμπλήρωσαν 5 ματς δίχως νίκη (0-2-3) και για πρώτη φορά στην σεζόν έπεσαν στο β’ μισό της βαθμολογίας.

Δεν εκτέθηκαν σε φάση άμυνας από την Σίτι, οι ευκαιρίες που επέτρεψαν (1.36 xG) δεν άξιζαν τέτοιο εύρος στο σκορ. Πληγώθηκαν από εκπληκτική κεφαλιά του Ντε Μπρούινε, ήταν άτυχοι στο (ανύπαρκτο) φάουλ του Φόντεν που χτύπησε στο τείχος και ξεγέλασε τον Στιλ. Από γκάφα του πρωτάρη στην 11αδα Μπάρκο στο build up προέκυψε το 0-3 και σε μία από τις λίγες κόντρες του δευτέρου μέρους διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Το πιο ανησυχητικό για την ομάδα του Ντε Τζέρμπι είναι η συνεχιζόμενη αδυναμία δημιουργίας, σε πλήρη αντίθεση με το πρώτο μισό της σεζόν. Στα 4 ματς του Απρίλη έχουν πετύχει μόλις ένα γκολ κι αυτό ήταν το αυτογκόλ για bloopers από τον κίπερ της Μπέρνλι (1-1).

Στα αγωνιστικά νέα, ο Ιταλός κόουτς δήλωσε ότι ο Γκίλμουρ (μέσος) επιστρέφει μετά από απουσία ενός μήνα και ότι ο Φαν Χέκε (στόπερ) θα χάσει το κοντινό ταξίδι.

Διαθέσιμος ο Ενσίσο (μέσος), ερωτηματικά οι Λάμπτεϊ (μπακ), Μίλνερ (μέσος) που είναι στο τελικό στάδιο αποθεραπείας. Σταθερά εκτός οι τραυματίες Εστουπινιάν (αρ. μπακ), Χίνσελγουντ (μπακ/χαφ), Μαρτς (εξτρέμ), Μιτόμα (εξτρέμ), Φέργκιουσον (φορ).