17η Αγωνιστική

* Goal/Goal & Over 2.5 στις 4/5 τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με επικό διπλό την Πέμπτη στο Μπέργκαμο πανηγύρισε την πρόκριση στους “16” του Champions League και αύριο μαθαίνει αντίπαλο για τα νοκ άουτ του θεσμού! Ιδανική εκκίνηση στο ματς με την Αταλάντα, ο Ντανζούμα άνοιξε το δρόμο με το 0-1 στο 3ο λεπτό και γενικά έκανε τη διαφορά στο ματς με την έκρηξη και τα ψύχραιμα τελειώματά του.

Αυτομάτως έφτιαξε το κλίμα στην ομάδα, τώρα οφείλει να διορθώσει και τη βαθμολογική της θέση και στη La Liga, όπου με μόλις μία νίκη στα 8 τελευταία παιχνίδια έχει κατρακυλήσει στην 15η θέση, μόλις στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη και στο -13 από την 4αδα!

Δεν ήταν καλή στο “Πιθχουάν” το προηγούμενο Σάββατο, δεν απείλησε πολύ γενικά στο ματς, αλλά είχε την ευκαιρία της χρονιάς στο τέλος με το Μορένο να αστοχεί εξ επαφής σε κενή εστία!

Αμφίβολος για το ματς με τη Ράγιο o Οριέ, εκτός παραμένει ο Κοκλέν. Πιθανώς θα αλλάξει πρόσωπα στην 11αδα του Έμερι μετά το πολύ απαιτητικό παιχνίδι της Πέμπτης στην Ιταλία.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (2-3) επί της Αταλάντα. Ο Ντανζούμα εκμεταλλεύτηκε λάθος στο κέντρο, ξέφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε σωστά για το 0-1 στο 3ο λεπτό. Ο Καπουέ έγραψε το 0-2 με βολέ από κοντινή απόσταση στο 43’. Ο Ντανζούμα και πάλι “καθάρισε” την πρόκριση με ωραία προσποίηση και γυριστό για το 0-3 στο 51ο λεπτό. Η Αταλάντα αντέδρασε αργά, μείωσε με Μαλινόφσκι στο 71’ και Σαπάτα στο 80’, είχε δοκάρι με το Μουριέλ στο φινάλε.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στο pamestoixima)

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΡΑΓΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στην επανοδό της στη La Liga η Ράγιο και παραμένει εντός “ευρωπαϊκών” θέσεων. Σοβαρή εμφάνιση και την Κυριακή στο εντός έδρας παιχνίδι με την Εσπανιόλ, είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, είχε και την τύχη με το μέρος της στο φινάλε.

Αήττητη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, στις 2 του μηνός χρειάστηκε τα πέναλτι για να συνεχίσει στο Copa Del Rey απέναντι στην Γκουιχέλο (1-1 κ.δ.), ενώ στο τελευταίο εκτός έδρας για το πρωτάθλημα πήρε δίκαιο 1-1 στο Μεστάγια, όπου θα μπορούσε να έχει γυρίσει κιόλας το ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Σκόραρε στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της, μόνο στο εντός έδρας με τη Θέλτα δεν τα κατάφερε από τα μέσα Οκτώβρη και μετά.

Εξέτισε τιμωρία και επιστρέφει ο Κομεσάνια στα χαφ, παραμένει τραυματίας ο Μερκελάνθ, δεν προλαβαίνει ο Φαλκάο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Εσπανιόλ. Απείλησε πρώτη η Εσπανιόλ, πήρε τον έλεγχο μετά το 20λεπτο η Ράγιο έχασε καλές ευκαιρίες πριν το ημίχρονο και άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Καμπρέρα (54’) από προσπάθεια του Άλβαρο Γκαρσία. Απειλήθηκε με ισοφάριση στο τέλος σε δύο περιπτώσεις.