31η αγωνιστική

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Τουλούζ – Λοριάν 1-1

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-4 από την Παρί Σεν Ζερμέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-3 (19′, 22′, 60′) και παρότι μείωσε με τον Μπαμπά στο 73ο λεπτό, δέχθηκε και τέταρτο τέρμα στο 90′.

Αγνοεί τη νικη εδώ και πέντε παιχνίδια η Λοριάν, σε ένα σερί όπου και μετράει μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Την Τετάρτη, η ομάδα του Ρεζίς Λε Μπρι υποδέχθηκε την Παρί Σεν Ζερμέν, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 1-4, στο μεταξύ τους εξ αναβολής ματς.

Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστική και βρέθηκε πίσω με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο, παρότι είχε μια καλή στιγμή στο φινάλε αυτού. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, δεχόμενη και τρίτο τέρμα. Βρήκε χώρους στην πορεία και έστω και προσωρινά κατάφερε να μειώσει, πριν δεχθεί και το “κερασάκι στην τούρτα” στο φινάλε.

Τέταρτη διαδοχική ήττα, μετά και από εκείνες που προηγήθηκαν κόντρα σε Μπρεστ (0-1 εντός), Μονπελιέ (2-0 εκτός) και Νις (3-0 εκτός), οπότε και παραμένει σε κίνδυνο, καθώς είναι στην 17η θέση, πάνω μόνο από την Κλερμόν και στο -3 από την απευθείας παραμονή. Ηττήθηκε και στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία βρήκε μόλις μια φορά δίχτυα.

Χτύπησε στο εξ αναβολής ο Καρί και θα απουσιάσει για τις επόμενες δυο εβδομάδες, ενώ παραμένει τραυματίας και ο Ντιένγκ. Αντιθέτως, επιστρέφει στην αποστολή ο Φορμός Μεντί.

Λοριάν Στατιστικά

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Μαρσέιγ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 38ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Νικολάισεν (45’+2) και Γκμποχό (82′), εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Αήττητη για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος παρέμεινε η Τουλούζ, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάρλες Μαρτίνεθ υποδέχθηκε τη Μαρσέιγ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Αρκετά δράστηρια σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, γλίτωσε αρχικά χάρη στο δοκάρι, αλλά λίγο αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ. Παρόλα αυτά βρήκε τον τρόπο να φέρει το ματς στα ίσα λίγο πριν την ανάπαυλα. Αντίστοιχη η εικόνα και στο δεύτερο μέρος, δημιούργησε φάσεις και προς το φινάλε έκανε την ανατροπή του σκορ. Έφτασε πολύ κοντά στη νίκη, αλλά απέτυχε να την πάρει, δεχόμενη ένα εκπληκτικό τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Με το βαθμό που απέσπασε, είναι πλέον στο +11 από την επικίνδυνη ζώνη και ουσιαστικά έχει εξασφαλίσει την παραμονή, καθώς πολύ δύσκολα θα μπει πλέον σε περιπέτειες. Πήρε το διπλό στις πέντε από τις έξι τελευταίες εξόδους της, στις οποίες είχε και μια ήττα 1-0 από τη Χάβρη.

Με 21 παίκτες η αποστολή που επέλεξε ο Ισπανός τεχνικός για το σημερινό παιχνίδι, από την οποία απουσιάζουν οι τραυματίες Μαβισά, Γκμποχό, Ζενρό και Μαγκρί. Αποκλείστηκε με απόφαση προπονητή ο μπακ Καμανζί.