26η αγωνιστική (τελευταία της κανονικής διάρκειας)

*Αναμέτρηση με χαρακτήρα ντέρμπι.

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*Αήττητη η ΑΕΚ Λάρνακας στα δέκα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Ανόρθωση, έχοντας επικρατήσει στα 6/10.

*No Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ανόρθωση – ΑΕΚ Λάρνακας 0-0

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της ΑΕ Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο όγδοο λεπτό με τον Λέντες και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 55′, στην πορεία σκόραρε δις με τους Τόνγκια (66′) και Άνχελ Γκαρσία (74′). Στις καθυστερήσεις δέχθηκε τη μείωση για το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την ΑΕΚ Λάρνακας, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν φιλοξενήθηκε από την ΑΕ Λεμεσού, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 2-3.

Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα από νωρίς, ούσα ανώτερη στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Σταδιακά δέχθηκε κάποιες φάσεις από τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν και δοκάρι πριν την ανάπαυλα. Δέχθηκε την ισοφάριση με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, αλλά αντέδρασε άμεσα και σκόραρε δις στα επόμενα λεπτά, πριν δεχθεί ξανά τη μείωση στο φινάλε για το τελικό αποτέλεσμα.

Μοιράζεται έτσι την τρίτη θέση της κατάταξης με την Πάφο, κόντρα στην οποία έχει το πάνω χέρι, ενώ προσπαθεί να μείνει σε επαφή με την κορυφή. Επικράτησε στα 6/7 τελευταία εντός της, έχοντας ηττηθεί ωστόσο στο πιο πρόσφατο από την Ανόρθωση (1-2).

ΑΕΚ Λάρνακας Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί του Απόλλων Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Έπαιζε με δέκα παίκτες από το 38ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Κάργας, για να σκοράρει από μια φορά στις καθυστερήσεις του κάθε ημιχρόνου με τους Καστέλ (45’+3) και Κίκο (πεν. 90’+2). Με δέκα παίκτες και οι φιλοξενούμενοι στο φινάλε.

Τη νίκη πανηγύρισε και πάλι η Ανόρθωση, μετά από τέσσερα παιχνίδια στα οποία και είχε μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νταβίντ Γκαγιέχο υποδέχθηκε τον Απόλλων Λεμεσού, του οποίου και επικράτησε με 2-0.

Είδε να ακυρώνεται τέρμα της λίγο μετά το μισάωρο, σε ένα αρκετά ανοιχτό και με αρκετές ευκαιρίες πρώτο ημίχρονο, καθώς στην αρχή της φάσης είχε προηγηθεί φάουλ του Κάργα, που έφερε και την αποβολή του. Δεν πτοήθηκε όμως και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου πήρε τα ηνία. Πιο προσεκτική με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, φρόντισε περισσότερο τα υπερασπιστεί το υπέρ της σκορ, κάτι που έκανε με επιτυχία. Μάλιστα βρήκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις, από το σημείο του πέναλτι.

Κάπως έτσι, εξασφάλισε και τυπικά πλέον τη συμμετοχή της στα πλέι οφ, αν και εκεί θα πρέπει να δείξει περισσότερη ανταγωνιστικότητα για να ελπίζει σε κάτι καλύτερο. Έμεινε με άδεια χέρια και στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της. Για την ερχόμενη Τετάρτη (21/02) είναι προγραμματισμενο το εκτός έδρας εξ αναβολής με την ΑΕΖ Ζακακίου.

Αν και συμπλήρωσε κάρτες, ο Άντερσον Κορέια υπολογίζεται κανονικά για σήμερα, καθώς θα εκτίσει στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης.