* Στον 1ο γύρο (11/12): Ανκαραγκιουτσού – Ρίζεσπορ 1-1

* Στο Κύπελλο (16/01): Ανκαραγκιουτσού – Ρίζεσπορ 3-1

Δείτε τα προγνωστικα στοιχηματος

ΡΙΖΕΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Μπασακσεχίρ. Ο Πέλκας (12’) άνοιξε το σκορ και στις καθυστερήσεις η Μπασακσεχίρ κέρδισε αποβολή και πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Οζκάν.

Απέτυχε στο ευρωπαϊκό “εξάποντο” της περασμένης Κυριακής, επιβεβαιώθηκε η αποδυνάμωσή της μακριά από την Ριζούντα κι έπεσε μετά από καιρό από την 5η θέση.

Από ασταθή απόκρουση του κίπερ Ακκάν προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με τον φορμαρισμένο Πέλκα οι γηπεδούχοι και στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν.

Το δεύτερο ξεκίνησε με δική της απίθανη χαμένη ευκαιρία, ακολούθως ο Πέλκας άγγιξε το δεύτερο γκολ. Πιεστική στο τελευταίο ημίωρο η Ρίζεσπορ, είχε τις στιγμές της, οι δύο ομάδες αντάλλαξαν δοκάρια σε δύσκολα σουτ και σε μετάβαση των καθυστερήσεων η Μπασακσεχίρ κέρδισε το πέναλτι εξασφάλισης.

“Είχαμε πρόβλημα στην οργάνωση όταν είχαμε την κατοχή της μπάλας.” σχολίασε μετά την ήττα ο κόουτς Παλούτ.

Στα αγωνιστικά νέα, τιμωρημένος είναι ο στόπερ Μόκσι που ήρθε από τον πάγκο στο τελευταίο ματς. Έτοιμος ο Τοπτσιού (στόπερ), τον οποίο αντικατέστησε. Επέστρεψε στις προπονήσεις μετά από καιρό ο Κεσέρ (εξτρέμ), αλλά δεν αναμένεται να είναι έτοιμος, ενώ ο κομβικός Σέλβεϊ (μέσος) χάνει δεύτερο σερί ματς. Μακροχρόνια εκτός ο Πάλα (μέσος).

ΡΙΖΕΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 7/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΝΚΑΡΑΓΚΙΟΥΤΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μπεσίκτας.

Απέτυχαν να σκοράρουν οι πρωτευουσιάνοι και στα δύο κολλητά παιχνίδια με την Μπεσίκτας και η πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου δυσκόλεψε μετά την ισοπαλία της Τρίτης. Στις 7 Μαΐου έχει οριστεί η ρεβάνς της Κωνσταντινούπολης.

Δυναμικό το μπάσιμό τους στον ημιτελικό, κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τους έλειψε η τελική λεπτομέρεια για να πάρουν προβάδισμα. Είχαν οριακά ακυρωθέν γκολ, άστοχο τετ α τετ, δοκάρι από ύψος της περιοχής κι άλλες αξιόλογες στιγμές. Ξεθύμανε η επιθετικότητά τους μετά την ανάπαυλα, αλλά ανασταλτικά πήραν άριστα σε όλο το ματς, δεν επέτρεψαν ούτε μία καθαρή ευκαιρία στην Μπεσίκτας.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, ο άγχος επιβίωσης διατηρείται παρότι μπήκαν στην 34η αγωνιστική με μία αξιόλογη απόσταση (+4) από την επικίνδυνη ζώνη.

Μεγάλωσε το απουσιολόγιο για το ταξίδι στην Ριζούντα καθώς είναι τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Μούγιακιτς, ενώ ο Μορουτσάν (εξτρέμ) έπαθε ρήξη αχιλλείου τένοντα και θα μείνει εκτός για 7-8 μήνες. Τραυματίας κι ο Ουλουντάγκ (αρ. μπακ), εκτός λίστας ο Χάνουσεκ (αρ. μπακ).