*No Goal τα 9/10 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Νις – Στρασμπούργκ 2-0

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Λιλ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 12ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Στρασμπούργκ, μετά από τέσσερα παιχνίδια στα οποία και είχε τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά φιλοξενήθηκε από τη Λιλ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0.

Βρέθηκε πίσω από πολύ νωρίς, σε ένα πρώτο ημίχρονο που δεν είχε αρκετές φάσεις από τις δυο πλευρές. Στην πορεία είδε την αντίπαλο της να μένει από δυνάμεις και να της δίνει χώρους, ωστόσο παρότι προσπάθησε να βγει στην επίθεση, δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική προς την αντίπαλη εστία.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, διατηρείται στο δεύτερο μισό της κατάταξης και στο +7 από την τελευταία τριάδα και την επικίνδυνη ζώνη. Ποντάρει τώρα στην έδρα της, εκεί όπου επικράτησε και στα δυο πιο πρόσφατα παιχνίδια που έδωσε.

“Έχουμε σημαντικό παιχνίδι σήμερα. Θέλουμε να τελειώσουμε με θετικό αποτέλεσμα στα δυο τελευταία εντός μας και εστιάσαμε σε αυτό όλη τη βδομάδα. Θέλουμε μια πειστική εμφάνιση και να δείξουμε πάθος μπροστά στο κοινό μας”, δήλωσε ο Αλσατός τεχνικός.

Παραμένουν στα “πιτς” οι Άνζελο Γκάμπριελ και Λεμπό Μοτιμπά, ενώ σε στάδιο αποθεραπείας βρίσκεται ο Κάρολ Φίλα.

Στρασμπούργκ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Μαρσέιγ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Μοφί στο 13ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (31′, πεν. 56′), εν τέλει ισοφάρισε με τον Μπαρντ στο 72′. Έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το φινάλε του ημιχρόνου.

Αήττητο σερί τριών αναμετρήσεων “τρέχει” από την πλευρά της η Νις στο πρωτάθλημα, έχοντας μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Το βράδυ της Τετάρτης, η ομάδα του Φραντσέσκο Φαριόλι δοκιμάστηκε στην έδρα της Μαρσέιγ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο μεταξύ τους εξ αναβολής.

Αποτέλεσμα δίκαιο, αλλά όχι επιθυμητό για την ίδια, σε ένα παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Μπήκε πιο δυναμικά και εκμεταλλεύτηκε μια αμυντική αδράνεια των Μασσαλών για να πάρει τα ηνία. Δεν άντεξε όμως για πολύ, καθώς δέχθηκε την ισοφάριση στο μισάωρο, όμως είδε την τύχη να της χαμογελά, αποκτώντας αριθμητικό πλεονέκτημα στο φινάλε του ημιχρόνου. Κόντρα στη ροή δέχθηκε την ανατροπή με πέναλτι, στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, όμως στην πορεία ανέβασε την απόδοση της και έφτασε έστω στην ισοφάριση.

Διατηρείται έτσι εντός ευρωπαϊκών θέσεων και πιο συγκεκριμένα στην πέμπτη θέση, ούσα παράλληλα στο -5 από την τριάδα και το Τσάμπιονς Λιγκ. Έμεινε αλώβητη και στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε κατά σειρά μια νίκη και δυο ισοπαλίες.

“Η Στρασμπούργκ είναι μια ομάδα που έχει αλλάξει αρκετές φορές φέτος τον τρόπο παιχνιδιού της, θέλοντας να βελτιωθεί. Και θεωρώ ότι έχει κάνει θετικά βήματα. Θα πρέπει να την περιορίσουμε και από τη στιγμή που θα έχει και τη βοήθεια του κόσμου της, να δείξουμε χαρακτήρα”, δήλωσε ο Ιταλός τεχνικός.

Με εξαίρεση τους δυο τραυματίας Βαλεντίν Ροζιέρ και Σοφιάν Ντιόπ, όλοι οι υπόλοιποι θα δώσουν κανονικά το παρών.