*Φάση των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Αργεντινή – Αυστραλία.

*Και οι πέντε προηγούμενες αναμετρήσεις των δύο ομάδων είχαν φιλικό χαρακτήρα: Η Ολλανδία επικράτησε στις τέσσερις πρώτες από το 1998 μέχρι το 2010, οι ΗΠΑ πανηγύρισαν τη νίκη στην πιο πρόσφατη το 2015.

Δείτε τα προγνωστικά Μουντιάλ

*Η Ολλανδία παραμένει αήττητη στις 19 τελευταίες αναμετρήσεις με ομάδες εκτός Ευρώπης στο Παγκόσμιο Κύπελλο (13 νίκες, έξι ισοπαλίες): Γνώρισε την ήττα στα προημιτελικά του 1994 από την Βραζιλία (3-2).

*Οι ΗΠΑ αγνοούν τη νίκη στις έντεκα τελευταίες αναμετρήσεις με ευρωπαϊκές ομάδες στο Παγκόσμιο Κύπελλο (έξι ισοπαλίες, πέντε ήττες): Επικράτησαν της Πορτογαλίας με 3-2 το 2002. Συνολικά πανηγύρισαν τρεις νίκες σε 23 σχετικές αναμετρήσεις (επτά ισοπαλίες, 13 ήττες): Οι δύο προηγούμενες χρονολογούνται το 1930 (Βέλγιο) και το 1950 (Αγγλία).

*Υπό τις οδηγίες του Λουίς φαν Χάαλ η Ολλανδία παραμένει αήττητη και στις δέκα αναμετρήσεις που έδωσε στο Παγκόσμιο Κύπελλο (επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες). Στις 5/6 τελευταίες κράτησε ανέπαφη την εστία της.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Ολλανδίας

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 2-0 του Κατάρ. Ο Χάκπο άνοιξε το σκορ στο 26′, προτού ο ντε Γιονγκ διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 49′.

Προβληματίζοντας σημαντικά με τις εμφανίσεις της, η Ολλανδία κατέκτησε την κορυφή του 1ου ομίλου και προκρίθηκε στη φάση των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022. Στην τελευταία αγωνιστική προσπέρασε το εμπόδιο του Κατάρ επικρατώντας με 2-0 πριν από τέσσερις ημέρες.

Δεν ίδρωσαν ιδιαίτερα οι ποδοσφαιριστές των “οράνιε”, παρουσιάστηκαν από το ξεκίνημα ανώτεροι των αντιπάλων τους. Για τρίτη σερί αναμέτρηση άνοιξε το σκορ για αυτούς ο Χάκπο, οι τυπικά γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ που δεν ανησύχησαν τον τερματοφύλακα Νόπερτ.

Κάπως έτσι το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Φαν Χάαλ παρέμεινε αήττητο για 18η αναμέτρηση σε όλες τις διοργανώσεις (13 νίκες, πέντε ισοπαλίες): Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 27 Ιουνίου 2021 για να βρούμε την τελευταία ήττα που γνώρισε από την Τσεχία (2-0) για τους “16” του Euro 2020.

Η Ολλανδία μετράει μόλις οχτώ σουτ στην εστία σε τρεις αναμετρήσεις, γεγονός που προκάλεσε ιδιαίτερη ανησυχία και δυσαρέσκεια στους φιλάθλους, όχι όμως τον Λουίς Φαν Χάαλ. “Οι ΗΠΑ έδειξαν πως έχουν μία πολύ ποιοτική ομάδα, θα έχουμε δύσκολη αποστολή, ωστόσο μπορούμε να προκριθούμε. Κι εμείς είμαστε αρκετά καλοί”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο 71χρονος Ολλανδός που… καλοβλέπει την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας του Βεγλίου!

“Θέλουμε να γίνουμε πρωταθλητές κόσμου, έχουμε μπροστά μας άλλες τέσσερις αναμετρήσεις, μόνο τότε θα εξετάσω αν κι εφόσον υπάρξει κάποια χειροπιαστή πρόταση”, κατέληξε χαρακτηριστικά. Στο όριο καρτών βρίσκονται Ντε Λιχτ και Ακέ, αν δεχτούν άλλη μία χάνουν τα προημιτελικά αν, φυσικά, περάσει η Ολλανδία.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στις 4/5 τελευταίες συμμετοχές της: Γνώρισε τον αποκλεισμό από τους “16” με αντίπαλο την Πορτογαλία (1-0) το 2006.

*Κράτησε το μηδέν στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

ΗΠΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες των ΗΠΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 1-0 του Ιράν. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Πούλισικ στο 38′.

Παρά την ασφυκτική πίεση που δέχτηκε στα τελευταία λεπτά της μεταξύ τους αναμέτρησης, οι ΗΠΑ πανηγύρισαν τη νίκη με 1-0 επί του Ιράν και, παράλληλα, την πρόκριση στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022. Συγκεντρώνοντας πέντε βαθμούς τερμάτισαν στη 2η θέση του 2ου ομίλου, στο +2 από τους ασιάτες και στο -2 από την πρωτοπόρο Αγγλία.

Το γκολ του κορυφαίου Πούλισικ επτά λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετό για το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Γκρεγκ Μπεράλτερ. Οι ποδοσφαιριστές του μπήκαν πιο ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας συνολικά εννέα ευκαιρίες (τρεις στην εστία) στο πρώτο ημίχρονο, την ώρα που το Ιράν δεν “έγραψε” ούτε μία.

Οπισθοχώρησαν στο δεύτερο κι άντεξαν στην πίεση που τους ασκήθηκε μέχρι και το 10ο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι ΗΠΑ δίνουν το παρών στους “16” στην τρίτη σερί συμμετοχή στο Παγκόσμιο Κύπελλο (2010, 2014), έφτασαν μέχρι τα προημιτελικά στα γήπεδα της Νότιας Κορέας και Ιαπωνίας το 2002 γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τη Γερμανία.

“Η Ολλανδία με έχει επηρεάσει σημαντικά ποδοσφαιρικά”, υπογράμμισε ο ομοσπονδιακός τεχνικός των ΗΠΑ που αγωνίστηκε ως ποδοσφαιριστής από το 1994 μέχρι το 2000 σε Τσβόλε, Σπάρτα Ρότερνταμ και Καμπούρ. Πέντε ποδοσφαιριστές βρίσκονται στο όριο καρτών: Πρόκειται για τους Ντεστ, Ριμ, Άνταμς, ΜακΚένι και Ακόστα. Διαθέσιμοι αναμένονται οι Πούλισικ, Σάρτζεντ και ΜακΚένι.

ΗΠΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Ο Κρίστιαν Πούλισικ εμπλέκεται σε έξι γκολ στις εννέα τελευταίες συμμετοχές του με τις ΗΠΑ σε όλες τις διοργανώσεις (τέσσερα γκολ, δύο ασίστ).

*Under 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε το μηδέν στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.