*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Μπλάκπουλ με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπόουι στο 31’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Ρόουντς στο 65’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χόσκινς στο 75’.

Πάλεψε η Νορθάμπτον και κατάφερε να φύγει με το επιθυμητό αποτέλεσμα από την έδρα της Μπλάκπουλ. Παρά την έντονη πίεση που δέχθηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, κατάφερε να προηγηθεί στο ημίωρο, ενώ δεν πτοήθηκε από το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε στη συνέχεια, σκοράροντας και πάλι σε μία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί που έχει δημιουργήσει θέλει να δώσει, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας. Φιλοξενεί μια από τις πιο δυνατές ομάδες του πρωταθλήματος και θέλει να δείξει τα «δόντια» της. Προέρχεται από δύο σημαντικά αποτελέσματα, κέρδισε την Κέμπριτζ (2-1), ενώ απέδρασε με το διπλό κόντρα στη Μπλάκπουλ εντός της εβδομάδας (1-2). Είναι μαχητική, σκοράρει μονίμως και ειδικά εντός έδρας, όμως δυσκολεύεται ακόμα στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να δέχεται εξίσου γκολ σχεδόν ασταμάτητα.

Νορθάμπτον Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Μπέρτον, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Μπίσοπ με πέναλτι στο 38’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Ρόμπερτσον στο 63’.

Καλή εμφάνιση και άμεση επιστροφή στις νίκες για την Πόρτσμουθ. Δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και παρά το γεγονός ότι δεν απείλησε ιδιαίτερα, βρήκε τρόπο να πάρει προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ «σφράγισε» το τρίποντο στην επανάληψη σκοράροντας για ακόμα μία φορά.

Να βρεθεί και πάλι στην κορυφή του πρωταθλήματος έστω και προσωρινά θέλει, όμως για να το πετύχει θα πρέπει να περάσει από την έδρα της μαχητικής Νορθάμπτον. Μπορεί η αντίπαλός της να είναι νεοφώτιστη, αλλά δεν θα πρέπει να την υποτιμήσει σε καμία περίπτωση, καθώς έχει αποδείξει πόσο δυνατή είναι. Μπορεί παρ’ όλα αυτά να εκμεταλλευτεί τα αμυντικά προβλήματα που συνεχώς βγάζει, αλλά θα πρέπει να προσέξει εξίσου τα δικά της καθήκοντα σε αυτόν τον τομέα.