*2-3 Goals τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Γκέτεμποργκ – Νόρκεπινγκ 1-1

*Στο κύπελλο: Γκέτεμποργκ – Νόρκεπινγκ 0-4

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Χάμαρμπι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 56′ και παρότι ισοφάρισε με τον Τραούστασον στο 82′, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Νόρκεπινγκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκλεν Ρίντερσχολμ φιλοξενήθηκε από τη Χάμαρμπι, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Παρατάχθηκε περισσότερο με το μυαλό στα μετόπισθεν και παρότι βρέθηκε πίσω, κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά σε μια αντεπίθεση της. Ωστόσο, στο φινάλε έκανε ένα λάθος και το “πλήρωσε” με το χειρότερο τρόπο.

Πρώτη ήττα λοιπόν μετά τις δυο σερί νίκες που είχε πανηγυρίσει, οπότε και είναι σε τριπλή ισοβαθμία με τις Χάμαρμπι και Χάλμσταντ. Ηττήθηκε στα 3/5 πιο πρόσφατα εντός της (1-1-3). Συμπλήρωσε κάρτες ο Άντον Έρικσον και θα εκτίσει τιμωρία στο Νόρκεπινγκ – Γκέτεμποργκ.

Νόρκεπινγκ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 40ο λεπτό με τον Καρλέν, με τον ίδιο να διαμορφώνει και το τελικό αποτέλεσμα στο 62′.

Τη χαρά της νίκης πανηγύρισε και πάλι η Γκέτεμποργκ, μετά από δέκα παιχνίδια στα οποία και είχε έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γενς Μπέρτελ Άσκου υποδέχθηκε την Κάλμαρ, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Μπορεί να μην έπεισε πλήρως, ωστόσο ήταν ανώτερη σε γενικές γραμμές, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι και το πιο δίκαιο, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ποτέ.

Παρόλα αυτά, διατηρείται σε πολύ δύσκολη θέση και πάνω μόνο από την ουραγό Βάρμπεργκς. Αγνοεί το διπλό στις οκτώ φετινές της εξόδους (0-4-4). Μοναδικός απόντες ο Χουσεΐν Καρνέιλ.