14η αγωνιστική

*Μετρούν 4/6 αναμετρήσεις με over 3.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 6 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΜΠΡΙΝΕ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη, εκτος έδρας, με σκορ 0-1, εναντίον της Χοντ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της κι έμειναν στο μηδέν. Τη διαφορά έκανε το τέρμα του Ντίμπεβικ στο 80’ με εκτέλεση πέναλτι.

Η Μπρίνε πανηγύρισε επιτέλους τη νίκη, όσον αφορά το πρωτάθλημα, επικράτησε της Χοντ (0-1) εκτός έδρας, χάρη σε ένα τέρμα στο φινάλε του αγώνα. Πρώτη επιτυχία ύστερα από τέσσερις διαδοχικές ήττες για το συγκρότημα του Κνάπεν. Αναμενόμενα βρίσκεται χαμηλά στην κατάταξη και έχει ανάγκη από συγκομιδή για να ανακάμψει. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι εκτός ο τιμωρημένος Ντιό και οι τραυματίες Κάιτοφτ, Ρέερ, Ούλενες. Εξέτισε ο Κρίγκερ.

Μπρίνε Στατιστικά

*5/10 παιχνίδια τελευταία με goal/goal

*5/10 στο πρωτάθλημα είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 5/7 ματς εντός έδρας

ΡΑΟΥΦΟΣ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 4-4 στην παράταση, εντός έδρας, με τη Βίκινγκ, για το Κύπελλο. Στο 12’ ο Ντ’Αγκοστίνο με πέναλτι το 0-1, στο 42’ ο Μέτλερ με τον ίδιο τρόπο το 1-1 του ημιχρόνου. Στο 55’ ο Σβέντσεν το 1-2, στο 73’ ο Μπράτμπακ το 2-2. Στο 77’ ο Σάντμπεργκ έδωσε ξανά προβάδισμα στη Βίκινγκ, στο 86’ ο Χέλμερσεν ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση. Σάντμπεργκ στο 102’ και Σόμεσι στο 110’ το 4-4. Στα πέναλτι επικράτησε η Ράουφος με 4-1.

Η Ράουφος έχει δείξει σημάδια βελτίωσης το τελευταίο διάστημα, πήρε ορισμένα πολύ καλά αποτελέσματα, όμως το highlight είναι η πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου, με τη νίκη στα πέναλτι επί της Βίκινγκ που αγωνίζεται στην Eliteserien. Νωρίτερα, για το πρωτάθλημα, πανηγύρισε πολύ σημαντική νίκη επί της Σκάιντ (1-0) εντός έδρας. Νίκησε έπειτα από οκτώ αναμετρήσεις, πήρε “ανάσα” στην κατάταξη, αλλά παραμένει χαμηλά. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι εκτός ο μέσος Γιόνσγκορντ, αμφίβολος ο Χάγκμπε.