8η Αγωνιστική

* Over 2.5 τα 5/6 μεταξύ τους παιχνίδια

* Πέρσι στη Χουνίν η Ρίβερ επικράτησε 0-7, ενώ έχει κερδίσει και στις τρεις επισκέψεις της εκεί με συνολικό σκορ 2-13!

ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ράσινγκ. Ο Ρόχας στο 45ο λεπτό πέτυχε το καθοριστικό γκολ της αναμέτρησης.

Φιλότιμη η προσπάθειά της στην Αβεγιανέδα την περασμένη Κυριακή, στάθηκε αρκετά καλά απέναντι στην πολύ ποιοτικότερη Ράσινγκ, αλλά δεν είχε βαθμολογικό αντίκρυσμα.

Όπως αναμενόταν η Ράσινγκ ήταν κυριαρχική εδαφικά (80% κατοχή) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Σαρμιέντο περιόρισε τις απειλές. Τελικά λύγισε στο φινάλε του ημιχρόνου με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής. Στο δεύτερο μέρος πήρε μέτρα, αλλά δεν είχε δημιουργικές λύσεις κι έμεινε σε δεύτερο σερί παιχνίδι στο μηδέν, μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από ομάδα της Β’ κατηγορίας.

Στη Χουνίν προέρχεται από το εντυπωσιακό 4-1 επί τη Ροσάριο Σεντράλ, απέναντι στην οποία εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα του τελευταίου ημίωρου για να γυρίσει πειστικά το σκορ.

Δίχως νέα προβλήματα απουσιών και δίχως αλλαγές στην 11αδα του ο κόουτς Νταμόντε, αναμένεται να εφαρμόσει το ίδιο αμυντικό πλάνο και απέναντι στην Ρίβερ.

ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Γοδόι Κρους. Ο Μπελτράν άνοιξε το σκορ στο 29’, ο ίδιος με πέναλτι έκανε το 2-0 στο 61’ και στο 79’ ο Μπάρκο, επίσης με πέναλτι, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πειστική εμφάνιση από τους “εκατομμυριούχους” την περασμένη Κυριακή, επικράτησαν εύκολα της “τόμπα” και σκαρφάλωσαν στη 2η θέση της λίγκας με το καλύτερο ενεργητικό (12 γκολ).

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο φορ Μπελτράν, με όμορφο ελιγμό και άψογο τελείωμα άνοιξε το δρόμο για την επικράτηση στο πρώτο μέρος, αυτός “κλείδωσε” το “τρίποντο” από την άσπρη βούλα στο δεύτερο, ενώ γενικά ήταν πολύ δραστήριος.

Ικανοποιημένος με την πρόοδο της ομάδας του ο κόουτς Ντεμικέλις, διατηρεί το 4-3-2-1 με την ίδια τριπλέτα στην επίθεση.

Γεμάτο το απουσιολόγιο και για το ταξίδι στη Χουνίν, νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του εύθραυστου Ντε Λα Κρους (μέσος) στο τελευταίο παιχνίδι.