*5η αγωνιστική

*Αήττητη παραμένει η Μος απέναντι στην Έγκερσουντ, αφού σε κανένα από τα τέσσερα μεταξύ τους παιχνίδια δεν έχει ηττηθεί (3-1-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΜΟΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε από την Ράντε με 2-1 εκτός έδρας για τον δεύτερο γύρο του κυπέλλου. Παρότι προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο (6′), είδε την αντίπαλο να φτάνει στην ανατροπή με δύο γκολ στην επανάληψη (52′, 75′).

Η Μος έχει ξεκινήσει την σεζόν με μεγάλη αστάθεια και σε μια πρώτη ανάγνωση, συμπεραίνει κανείς πως στην έδρα της αντλεί μεγάλη δύναμη, ενώ στα εκτός χάνει ένα μεγάλο μέρος της δυναμικής της. Ηττήθηκε πάντως άδικα από την Σοκγντάλ με 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική, αφού κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα στο κακό της πρώτο μέρος, ενώ δέχτηκε γκολ κόντρα στην ροή του ματς (70′), πάνω που πίεζε.

Ο τεχνικός Μίχρε ζήτησε αντίδραση και την νίκη στο ματς με την Έγκερσουντ, κυρίως για ψυχολογικούς λόγους. Επέστρεψε για πρώτη φορά στην αποστολή της ομάδας ο μέσος Ποτούρ, αμφίβολος ο βασικός μέσος Μεντί.

Μος Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

ΕΓΚΕΡΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Απέκλεισε με μεγάλη δυσκολία την Φλεκερόι με 0-1 εκτός έδρας, για τον δεύτερο γύρο του κυπέλλου. Έμενε με παίκτη λιγότερο στο 69′, ωστόσο κατάφερε να πετύχει γκολ πρόκρισης παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα (78′).

Έχει μπει φουριόζα στην σεζόν και φροντίζει να το αποδεικνύει σε κάθε παιχνίδι της μέχρι τώρα. Προέρχεται από μεγάλη νίκη σε βάρος της Άαλεσουντ με 3-1, δικαιότατο αποτέλεσμα βάση εικόνας και απόδοσης των δύο ομάδων. Σκοράρει με μεγάλη άνεση και αυτό αποτελεί το μεγάλο της ατού μέχρι τώρα, μιας και αποτελεί την μοναδική ομάδα της κατηγορίας με διψήφιο αριθμό τερμάτων.

Παραμένει αήττητη (2-1-0), ενώ και στο κύπελλο έδειξε χαρακτήρα μεσοβδόμαδα. Δεν αναφέρονται αγωνιστικά προβλήματα και αναμένεται σε ακόμη ένα ματς πλήρης.