* 19η αγωνιστική.

* N/G & under 2,5 τα 4 τελευταία μεταξύ τους, τα 2 ήταν και under 1,5.

* Στα 2 πιο πρόσφατα μεταξύ τους σημειώθηκαν ακριβώς 2 γκολ, είχαν και το ίδιο σκορ (2-0).

ΜΠΡΕΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε 3-2 εκτός την Καταντζάρο με ανατροπή. Προηγήθηκε η αντίπαλος με 2-0 με Αμπροζίνο (10’) και Φαντεπούτε (13’), αυτό ήταν και το σκορ στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ισοφάρισε με Μπιάρνασον (47’) και Μπιζόλι (58’), πήρε τη νίκη από το γκολ του Μπιάνκι (90’+1) μετά από τραγικό λάθος του αντιπάλου γκολκίπερ.

Είναι ξεκάθαρο πως αν δεν ερχόταν το λάθος του γκολκίπερ της Καταντζάρο, Φουλινιάτι, το σκορ θα ήταν 2-2. Και πάλι όμως πέτυχε κάτι πολύ σημαντικό απέναντι σε μια ομάδα της πρώτης οκτάδας, επέστρεψε από το 2-0, ισοφαρίζοντας 2-2 με μια εμφάνιση που έδειξε ότι ελάχιστη απαίτησή της, ήταν να μη χάσει.

Γρήγορα-γρήγορα, με ένα 2/2, έφτασε μια ανάσα από την οκτάδα, στο -2 από την όγδοη Μόντενα. Εμφανώς η έλευση Μαράν την έχει αλλάξει, με εκείνον στον πάγκο είναι αήττητη.

Προσγειωμένη θέλει την ομάδα του ο Μαράν, ειδικά απέναντι στην πρωτοπόρο Πάρμα. “Έχουμε βελτιωθεί ως ομάδα, αλλά δεν παρασυρόμαστε, απλώς ξέρουμε ότι μπορούμε να πετύχουμε πολλά όταν έχουμε επιστρέψει από ένα 2-0 κόντρα σε έναν αντίπαλο όπως η Καταντζάρο” ανέφερε.

Τιμωρημένοι οι χαφ Μπιζόλι και Ντίκμαν, αμφίβολος ο βασικός στόπερ Μανγκραβίτι.

Μπρέσια Στατιστικά

* Αήττητη στα 6 τελευταία, έχει κερδίσει τα 3/4 πιο πρόσφατα, τα 2 εντός και με ακριβώς ίδια διαφορά, 2 γκολ.

* G/G τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΑΡΜΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 3-1 εντός την Τερνάνα με ανατροπή. Πίσω στο σκορ από το γκολ του Ραϊμόντο (8’), ισοφάρισε γρήγορα με τον Μαν (10’), το γύρισε στην επανάληψη με δύο απανωτά γκολ των Σίπριεν (52’) και Μπερναμπέ (55’).

Τρόμαξε στην αρχή, αλλά έφτασε σε μια μάλλον εύκολη επικράτηση επί μιας ομάδας που πριν τη σέντρα δεν περίμενε κανείς να της κόψει βαθμούς στο “Ένιο Ταρντίνι”. Η εμφάνιση που έκανε ήταν απλώς για να νικήσει χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα, μετά το 3-1 έκανε περισσότερο συντήρηση αποτελέσματος.

Σταθερά πρωτοπόρος, με διαφορά τεσσάρων βαθμών πλέον από τη δεύτερη Βενέτσια που δεν κερδίζει τις δύο τελευταίες αγωνιστικές. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι πλέον έχει χτίσει διαφορά δύο νικών από την τρίτη θέση, συνεπώς έχει αποκτήσει ένα μικρό προβάδισμα για την απευθείας άνοδο.

“Έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μας, η προσοχή μας στρέφεται στην Μπρέσια και μετά στο δύσκολο πρόγραμμα του Ιανουαρίου. Επιθυμία όλων μας είναι η άμεση επιστροφή στη Σέριε Α” δήλωσε ο χαφ Μπερναμπέ.