12η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Μπρίνε δεν έχει υποστεί ήττα από την Ασάνε στα πρόσφατα 3 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΜΠΡΙΝΕ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0, εκτός έδρας, από τη Σκάιντ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 1’ ο Μπούντουσον σκόραρε για το 1-0, ενώ στο 33’ ο Χόβεν πέτυχε δεύτερο τέρμα και διαμόρφωσε από το πρώτο μέρος το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπρίνε δεν είναι σε καλή κατάσταση αγωνιστικά το τελευταίο διάστημα, έχασε και από τη Σκάιντ (2-0), εκτός έδρας για το πρωτάθλημα. Νωρίτερα, υπέστη απρόσμενη εκτός έδρας ήττα για το Κύπελλο, από την Βαρντ Χάουγκεσουντ με 3-1, αποτέλεσμα που της κόστισε τον αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Δεν έχει βγάλει σταθερότητα στη φετινή σεζόν, μετρά τρεις σερί ήττες και μία ισοπαλία στα τελευταία πέντε παιχνίδια στην OBOS-ligaen. Ο κόουτς Κνάπεν δεν υπολογίζει εκ νέου τους Κάιτοφτ, Ρέερ, Ούλενες, ερωτηματικό οι Ούντχαϊμ, Σάουνες και Χούσεμπε.

Μπρίνε Στατιστικά

*4/8 επίσημα παιχνίδια με goal/goal

*5/10 στο πρωτάθλημα είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 4/6 ματς εντός έδρας

ΑΣΑΝΕ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 4-2 στην παράταση, εκτός έδρας, από την KFUM Όσλο, για το Κύπελλο. Στο 31’ ο Σάνταλ σκόραρε για το 1-0 του ημιχρόνου. Στο 49’ και πάλι ο Σάνταλ το 2-0, στο 66’ αποβλήθηκε ο Ακινιέμι για τους γηπεδούχους. Στο 79’ ο Λάρσεν και στο 85’ ο Φλούτβε Μίκλεμπουστ ισοφάρισαν σε 2-2. Στο 98’ της παράτασης ο Χούλεμβολ-Νούνιες το 3-2, στο 105’ ο Σααντ το τελικό 4-2.

Η Ασάνε “λύγισε” στην παράταση, στο παιχνίδι στο Όσλο απέναντι στην KFUM (4-2) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Στο πρωτάθλημα, έχασε από την Κονγκσβίνγκερ με σκορ 1-2, εντός έδρας κι εξακολουθεί να απογοητεύει. Βρίσκεται σε δεινή βαθμολογική θέση, παραμένει ουραγός στην κατάταξη χωρίς να έχει πανηγυρίσει νίκη έπειτα από έντεκα αγωνιστικές. Σε πίεση ο κόουτς Ρέσλαντ, πρέπει να διορθώσει πολλά πράγματα. “Θα παλέψουμε σκληρά”, είπε μεταξύ άλλων πριν το ματς. Εξέτισε ο αμυντικός Ουέλαντ, είναι εκτός οι Τούρνες, Σίλεν.