21η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Σούντσβαλ – Χέλσινγκμποργκ 1-1

ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Λαντσκρόνα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 10ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 86′ με τον Αμίν Αλ Χαμάουι, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 90’+3, όταν και αποβλήθηκε ο Βάγκιτς.

Για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι η Χέλσινγκμποργκ απέτυχε να πάρει τη νίκη. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στιούαρτ Μπάξτερ υποδέχθηκε τη Λαντσκρόνα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Βρέθηκε από νωρίς πίσω, μετά από κακό ξεκίνημα, σταδιακά όμως έδειχνε σημάδια βελτίωσης και προς το φινάλε έφερε το ματς στα ίσα. Πίεσε για την ανατροπή, άφησε όμως κενούς χώρους και σε μια αντεπίθεση στις καθυστερήσεις, έκανε πέναλτι με το οποίο γνώρισε την ήττα.

Διατηρείται έτσι χαμηλά στη βαθμολογία Β Σουηδίας, δίνοντας μάχη για να αποφύγει τα χειρότερα στο φινάλε της σεζόν. Ηττήθηκε στα τρία πιο πρόσφατα εντός της. Από τις κερκίδες θα δει το παιχνίδι ο κόουτς Μπάξτερ, καθώς είναι τιμωρημένος.

Χέλσινγκμποργκ Στατιστικά

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Γιόνσεπινγκ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Πίχκα στο 18ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (33′, 41′), στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα με τους Ένγκμπλομ (58′) και Μπλόμκβιστ (75′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Σούντσβαλ, μετά από εννέα παιχνίδια, στα οποία και είχε τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντάγκλας Γιάκομπσεν υποδέχθηκε τη Γιόνσεπινγκ, της οποίας και επικράτησε με 3-2. Παρότι πήρε από νωρίς το προβάδισμα, δέχθηκε προσωρινά την ανατροπή πριν την ανάπαυλα. Πιο αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και δικαιώθηκε πλήρως, φέρνοντας τούμπα το ματς.

Πήρε έτσι βαθμολογική ανάσα στη μάχη της παραμονής, αν και ακόμη βρίσκεται εντός της επικίνδυνης ζώνης. Αγνοεί το διπλό εδώ και πέντε εξόδους (0-2-3).