* Η Μπράγκα μετρά τέσσερις σερί νίκες επί της Βιζέλα με συνολικό σκορ 10-1.

* Στο 1ο γύρο (08/12): Βιζέλα – Μπράγκα 1-3

✅ Δείτε όλα τα σημερινά παιχνίδια στο κουπόνι για στοιχημα ✅

ΜΠΡΑΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) από την Εστορίλ. Ο Τζαλό πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 64ο λεπτό.

Άμεση επιστροφή στις νίκες για τους “αρσεναλίστας”, 6η στα 8 τελευταία παιχνίδια της Liga Portugal το σαββατιάτικο πέρασμα από τα προάστια της Λισαβόνας, με το οποίο έπιασαν στην 3η θέση την Πόρτο.

Η Εστορίλ απείλησε πρώτη στο παιχνίδι, αλλά δεν είχε άλλη τελική προσπάθεια ως την ανάπαυλα. Η Μπράγκα έκλεισε καλύτερα το ημίχρονο, δίχως την καθαρή ευκαιρία και κουβάλησε το καλό μομέντουμ στο β’ μέρος. Έξοχη η συνεργασία μετάβασης για το 0-1 του φευγάτου Τζαλό (έχει κλείσει στην Αθλέτικ) που επέστρεψε στα γκολ μετά από σχεδόν δύο μήνες. Δεν έψαξε δεύτερο γκολ στην συνέχεια, έριξε το τέμπο και δεν απειλήθηκε με ισοφάριση, με εξαίρεση μία κεφαλιά σε κόρνερ.

Άλλαξε το σύστημα σε 4-2-3-1 ο υπηρεσιακός κόουτς Ντουάρτε, ο οποιος έχασε το γιο του μία ημέρα μετά τη νίκη στο Εστορίλ και αναμένεται να διατηρήσει την ίδια 11αδα. Έτοιμος ο Μπόρχα (αρ. μπακ) που αποχώρησε με ενοχλήσεις στο τελευταίο παιχνίδι, σταθερά εκτός στην ίδια θέση ο Μαρίν.

ΜΠΡΑΓΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* “2-3 γκολ” τα 6/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΒΙΖΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Τσάβες. Με αυτογκόλ στο 29ο λεπτό κρίθηκε το παιχνίδι.

Με το ένα πόδι στη Β’ κατηγορία βρίσκεται πλέον η Βιζέλα, αφού τη Δευτέρα έχασε και στη μάχη ουραγών με αποτέλεσμα να φτάσει τις τέσσερις διαδοχικές ήττες και να βρεθεί στο -6 από τη θέση των μπαράζ παραμονής.

Καλύτερη στο ξεκίνημα του αγώνα, πίεσε τον αντίπαλο, είχε τρεις μικρο-ευκαιρίες πριν δεχθεί το καθοριστικό γκολ σε μετάβαση και με κόντρα στο εκτός περιοχής σουτ. Ακολούθως η Τσάβες είχε δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες αντεπίθεσης κι έκλεισε το ημίχρονο με οριακά άστοχη κεφαλιά σε κόρνερ. Με χαμένο τετ α τετ αντεπίθεσης της Τσάβες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και η κατοχή της Βιζέλα μετά την ανάπαυλα (73%) αποδείχθηκε τρομερά φλύαρη, με μόλις τέσσερις τελικές και 0.13 xG.

Το κλίμα στην ομάδα έγινε ακόμη πιο τεταμένο την Πέμπτη, όταν οι οπαδοί του συνδέσμου “Força Azul 1982”, ανακοίνωσαν ότι δεν θα στηρίξουν ξανά την ομάδα την τρέχουσα σεζόν. Διαμαρτύρονται για την κακή διαχείριση της διοίκησης και ειδικότερα για την πρόσληψη και την στήριξη του κόουτς Ντε λα Μπαρέρα.

“Ήταν μία δύσκολη εβδομάδα και μας περιμένει ακόμα πιο δύσκολο παιχνίδι. Πρέπει να πάμε και να υπερασπιστούμε την περηφάνια όλων μας.” δήλωσε ο Ισπανός τεχνικός.

Σα να μην έφτανε η καταδικαστική ήττα, τη Δευτέρα τραυματίστηκε σοβαρά ο Πετρόφ (φορ) και θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν. Πρόβλημα αποκόμισε κι ο Μπούσνιτς (μέσος), έμεινε επίσης εκτός. Στα θετικά, επιστρέφει ο Λακάβα (εξτρέμ).