4η αγωνιστική

*Μετρούν 9/10 παιχνίδια με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Μπέτις δεν έχει υποστεί ήττα από τη Ράγιο Βαγεκάνο στα πρόσφατα 11 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΜΠΕΤΙΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 4-2 εκτός έδρας, από την Αθλέτικ Μπιλμπάο, για το πρωτάθλημα. Στο 2’ ο Γουίλιαν Ζοζέ το 0-1, στο 10’ ο Ίσκο έκανε το 0-2. Στο 30’ και στο 45’ με δύο εκτελέσεις πέναλτι ο Βέσγα ισοφάρισε σε 2-2 και στο 45+7’ ο Γκουρουθέτα έκανε το 3-2 του ημιχρόνου. Στο 84’ ο Ουνάι Γκόμεθ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπέτις απέτυχε να διατηρήσει το θετικό της μομέντουμ με την έναρξη της νέας αγωνιστικής περιόδου και συνάμα το αήττητο σερί της, έχασε από την Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-2) εκτός έδρας. Το αρνητικό είναι ότι προηγήθηκε πολύ νωρίς με δύο τέρματα διαφορά και ήδη από το ημίχρονο βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Μέχρι τότε, έδειξε καλά στοιχεία σε δύο ματς, με δύσκολους επίσης, αντιπάλους. Κράτησε στο μηδέν την Ατλέτικο Μαδρίτης (0-0), εντός έδρας, αν και αμφότερες είχαν ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο γκολ.

Η ομάδα του Πελεγκρίνι έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βιγιαρεάλ με σκορ 1-2, η οποία αποτελεί και άμεσο αντίπαλο για τους στόχους των “Βερδιμπλάνκος”, που είναι το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Προχωρά σε μια πολύ καλή κίνηση ενίσχυσης, αποκτά τον Αμπντέ Εζαλζούλι από τη Μπαρτσελόνα, με συμφωνία για το 50% των δικαιωμάτων του ποδοσφαιριστή.

“Έχουμε ακόμα τρία νούμερα ελεύθερα, θα αποχωρήσουν περισσότεροι απ’ όσους θα έρθουν. Περιμένω το ρόστερ να είναι έτοιμο την τελευταία ημέρα”, δήλωσε ο Μανουέλ Πελεγκρίνι. Στην έξοδο οι Πολ Ακουόκου, Λουίζ Ενρίκε, Γουίλιαν Ζοζέ. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι τραυματίες Μπράβο, Φεκίρ, Λουίζ Ενρίκε, Καρβάλιο και Αϊτόρ Ρουιμπάλ.

Μπέτις Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*5/8 παιχνίδια τελευταία με under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 8/10 εντός έδρας

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΕΚΑΝΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 0-7 από την Ατλέτικο Μαδρίτης, εντός έδρας, για το πρωτάθλημα. Στο 2’ ο Γκριζμάν το 0-1, στο 16’ ο Ντεπάι το 0-2 και στο 36’ ο Μολίνα το 0-3 του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μοράτα στο 73’ και στο 84’, ο Κορέα στο 79’ και ο Γιορέντε στο 86’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Η Ράγιο Βαγεκάνο προσγειώθηκε ανώμαλα με το τέλος της τρίτης αγωνιστικής, καθώς υπέστη ιστορική συντριβή από την Ατλέτικο Μαδρίτης (0-7) και μάλιστα εντός έδρας. Πρώτη αποτυχία και μάλιστα πολύ ηχηρή για το συγκρότημα του Φρανθίσκο, ο οποίος είδε την ομάδα του να ξεκινά ιδανικά τη σεζόν.

Έκανε δύο νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, η τελευταία επί της Γρανάδα με σκορ 0-2 και πάλι εκτός έδρας. Με το ίδιο σκορ πέρασε και από την έδρα μιας ακόμα ομάδας από την Ανδαλουσία, της Αλμερία, στην πρεμιέρα της σεζόν.

“Η ήττα από την Ατλέτικο Μαδρίτης δεν έχει ξεχαστεί, όμως ήδη σκεφτόμαστε τη Μπέτις. Έχουμε διαφορετικά προφίλ και συστήματα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και είμαστε προετοιμασμένοι για το παιχνίδι”, δήλωσε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη τύπου ο κόουτς Φρανθίσκο. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός ο μπακ-χαφ Χοσέ Άνχελ Πόθο.