* No Goal τα 9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Δίχως ισοπαλία στα 8 τελευταία μεταξύ τους (3-0-5).

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΑΡΟΥΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-4) επί της Μποαβίστα. Σκόρερ των φιλοξενούμενων οι Γκονσάλες (2’, 23’), Μουχίκα (39’), Χασόν (72’). Στο 49ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μιλοβάνοφ της Αρούκα και στο 90+4’ ο Μοράις της Μποαβίστα.

Βελτιωμένη άρδην από την στιγμή που ανέλαβε ο κόουτς Σόουζα, την Κυριακή ξεπέρασε και πάλι το εμπόδιο της ντεφορμέ Μποαβίστα με μία εντυπωσιακή εμφάνιση αυτή τη φορά στο “Ντο Μπέσα”, όπου πέτυχε την 1η πρωταθληματική της νίκη μετά την πρεμιέρα του Αυγούστου!

Εκμεταλλεύτηκε παιδικό λάθος του αντίπαλου στόπερ στο build up για το γρήγορο 0-1, το οποίο όρισε τη φυσιογνωμία του αγώνα. Με φτερά στα πόδια οι παίκτες της, είχαν δοκάρι σε φάουλ, πριν την ωραία συνεργασία για το 0-2 και μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία σε παρόμοια περίπτωση. Γλίτωσε στο δικό της παιδικό λάθος κυκλοφορίας και χτύπησε με βαθιά μπαλιά στο χώρο για το 0-3 της ανάπαυλας. Αναμενόμενα έπαιξε παθητικά στο δεύτερο μέρος με παίκτη λιγότερο, αλλά δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα και σε νέα αντεπίθεση ολοκλήρωσε τον θρίαμβο.

“Δεν με εξέπληξε το αποτέλεσμα γιατί η ποιότητα των παικτών είναι προφανής, φαίνεται ότι μπορούν να αποδώσουν όταν τα πράγματα είναι συνδεδεμένα. Θέλουμε να συνεχίσουμε τα καλά πράγματα, να βελτιώσουμε κάποιες πτυχές και να δώσουμε συνέπεια.” δήλωσε ο κόουτς Σόουζα.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Μιλοβάνοφ (μπακ) είναι τιμωρημένος, ενώ οι Κουαρέσμα (αρ. μπακ), Φερνάντες (στόπερ), Μορέιρα (μέσος) τέθηκαν εκτός λόγω τραυματισμών. Ξεπέρασε τις ενοχλήσεις κι επιστρέφει ο Βέβερσον (αρ. μπακ).

ΑΡΟΥΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 12/13 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΡΙΟ ΑΒΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Εστρέλα Αμαδόρα. Ο Αντερλάν (81’) άνοιξε το σκορ για την Ρίο Άβε, αλλά η Εστρέλα ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 86’.

Σε ανοδική τροχιά οι “βιλακοντένσες” από το ξεκίνημα του Νοέμβρη, αλλά η αγωνιστική απραξία τριών εβδομάδων φάνηκε να τους βγάζει εκτός ρυθμού για σημαντικό κομμάτι του τελευταίου αγώνα.

Στην συνολική εικόνα όμως ήταν καλύτεροι το προηγούμενο Σάββατο, είχαν τη μοναδική καθαρή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Σε μετάβαση της επανάληψης “άγγιξαν” εκ νέου το προβάδισμα, πίεσαν στο τελευταίο ημίωρο την περιοχή της Εστρέλα, η οποία σημείωσε την πρώτη ευκαιρία στο 78’. Σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ με τον στόπερ της τελικά προηγήθηκε η Ρίο Άβε, αλλά ισοφαρίστηκε με άτυχο αυτογκόλ, ενώ οι φιλοξενούμενοι τέλειωσαν το ματς δίχως τελική εντός εστίας!

“Περάσαμε μια δύσκολη περίοδο, αλλά μεγαλώνουμε, έχουμε τρία παιχνίδια χωρίς ήττα και έχουμε βελτιώσει σαφώς την ποιότητα του παιχνιδιού μας. Ήμασταν ανώτεροι στα τελευταία παιχνίδια.” δήλωσε ο κόουτς Φρέιρε, ο οποίος δεν αντιμετωπίζει προβλήματα στον καταρτισμό της ομάδας.