*2η αγωνιστική.

*Μόλις δύο οι αναμετρήσεις των δύο ομάδων στο παρελθόν, τη σεζόν 2017-2018, αμφότερες πήραν από μια εντός έδρας νίκη.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Γκρόιτερ Φιρτ. Το 0-1 απ’ τον Μπέκερ στο 29’ για τη Χολστάιν Κίελ, το 1-1 έκανε ο Γκριν στο 48’, στο 2-1 έκανε ο Τίλμαν στο 76’, το τελικό 2-2 ήρθε απ’ τον Μούλινγκ στο 80’ με πέναλτι.

Έπεσε απ’ τον… ουρανό και βρήκε πορτοφόλι η Χολστάιν Κίελ την περασμένη εβδομάδα, πήρε εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Γκρόιτερ Φιρτ, παρότι δεν το άξιζε. Προηγήθηκε στο 29’, στο υπόλοιπο του ημιχρόνου η Γκρόιτερ Φιρτ ήταν κυρίαρχη, έβγαλε αρκετές τελικές, αλλά δεν είχε αποτελεσματικότητα. Μπήκε στο δεύτερο μέρος με γρήγορο 1-1, έφτασε στην ανατροπή στο 76’, η Χολστάιν Κίελ ήταν παντελώς παθητική και δεν έδειχνε να έχει ιδέες στο επιθετικό κομμάτι. Πήρε πέναλτι απ’ το πουθενά στο 80’, το αξιοποίησε και αφού γλύτωσε στη φάση με το δοκάρι της Γκρόιτερ Φιρτ στις καθυστερήσεις, έφυγε με έναν πολύτιμο πόντο.

Παρά το θετικό αποτέλεσμα, δεν μπορεί να κρατήσει κάτι απ’ το ματς, ήταν παθητική και από καθαρή τύχη δεν έχασε. Το περίεργο είναι ότι η εικόνα της ήταν κακή, παρότι συνεχίζει σχεδόν με το ίδιο ρόστερ σε σχέση με πέρυσι, μοναδική αξιοσημείωτη αποχώρηση αυτή του Νόιμαν (στόπερ), ήρθαν παίκτες με φιλοδοξία (Ομπούζ, Βολφ, Σράιμπερ), αλλά και εμπειρία (Μπέκερ, Σουλτς), ενώ αποκτήθηκε ο πέρυσι δανεικός επιθετικός, Φίτε Αρπ (Μπάγερν Μονάχου).

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 3/5 τελευταία ματς σε φιλικό και επίσημο επίπεδο.

*Αήττητη σε φιλικά προετοιμασίας και επίσημα (3-2-0).

ΚΑΪΖΕΡΣΛΑΟΥΤΕΡΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί του Ανόβερου. Το 1-0 στο 11’ απ’ τον Βούντερλιχ, το 1-1 έκανε ο Νίλσεν στο 80’, το τελικό 2-1 διαμόρφωσε για τη Καϊζερσλάουτερν ο Κράους στις καθυστερήσεις.

Ιδανική πρεμιέρα έκανε η Καϊζερσλάουτερν την περασμένη εβδομάδα, επικράτησε 2-1 του Ανόβερου μπροστά σε χιλιάδες οπαδούς της. Υπήρχε μεγάλη «δίψα» στον κόσμο και την ομάδα, ήταν το πρώτο ματς στη δεύτερη κατηγορία έπειτα από τέσσερα χρόνια παρουσίας στην τρίτη κατηγορία. Μπήκε στο ματς δυνατά, από λάθος του αντιπάλου ήρθε το 1-0 στο 11’, ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, παρότι δεν είχε την μπάλα στα πόδια της. Στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε να είναι παθητική, το Ανόβερο πίεσε περισσότερο και δικαιώθηκε στο 80’, ωστόσο στις καθυστερήσεις η Λάουτερν βρήκε το 2-1 από στατική φάση.

Πολύ ζόρικη νίκη για την ομάδα του Ντιρκ Σούστερ, που έδειξε ότι επιθετικά χρειάζεται δουλειά, δεν είχε συνεργασίες και πολλές καλές στιγμές. Έδειξε ότι μπορεί να παρουσιάσει μια ανταγωνιστική ομάδα, πρώτος στόχος είναι η σταθεροποίηση στην κατηγορία και η αποφυγή περιπετειών. Διαθέσιμος ο μέσος Κλίνγκενμπουργκ, παραμένει εκτός ο Κλάινσοργκε, νέο πρόβλημα ο μέσος Ζολίνσκι.